Прејди на содржината

Алекса Терзиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алекса Терзиќ (роден на 17 август 1999 година) е српски професионален фудбалер, кој игра како лев бек за клубот од Серија А, Фиорентина и за репрезентацијата на Србија.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

[уреди | уреди извор]

Роден во Белград, Терзиќ израснал во Младеновац, каде исто така започнал да игра фудбал во локалниот клуб.[1] Во 2010 година се пресели во Црвена звезда Белград и ги помина сите млади категории.[2] Тој го потпиша својот прв, тригодишен професионален договор во ноември 2016 година.[3] На почетокот на 2017 година, тој беше означен како една од перспективите на врвниот клуб од страна на генералниот директор Ѕвездан Терзиќ.[4] Тој беше лиценциран за сезоната 2017-18 со првиот тим и играше со младинскиот тим до тимот до крајот на една календарска година, соодветно.[5] На почетокот на 2018 година, откако тренираше со сениорскиот тим за време на зимскиот одмор, Терзиќ се пресели на позајмица во српската лига, Белград, Графичар Београд за остатокот од сезоната.[6] По завршувањето на сезоната во Лигата на Белград, во која имаше 10 настапи со сателитски клуб,[7] Терзиќ се врати во Црвена Звезда во јуни 2018 година.[8] За време на летната претсезона, додека Милан Родиќ беше со државната репрезентација на Светското првенство во ФИФА 2018 година, Терзиќ доби поделена минутажа со Стефан Хајдин како лев бек.[9] На почетокот на сезоната 2018-19, Терзиќ доби лиценца за квалификациите за Лигата на шампионите на УЕФА 2018-19.[10] Откако ги пропушти двата натпревари против Спартак Јурмала во првото коло, Терзиќ одигра целосен натпревар против Динамо Врање на 20 јули 2018 година, што беше негово деби во српската Суперлига.[11] Терзиќ го започнал и 5-от натпревар во сезоната, кога му асистирал на Славољуб Срниќ во победата од 2–1 на домашен терен над Чукарички.[12]

Фиорентина

[уреди | уреди извор]

На 13 јуни 2019 година, Терзиќ се приклучи на италијанскиот клуб од Серија А Фиорентина.[13]

Позајмица во Емполи

[уреди | уреди извор]

На 1 септември 2020 година, Терзиќ се приклучи на позајмица во Емполи до 30 јуни 2021 година [14]

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Терзиќ го направи своето деби за Србија до 16 години на 3 март 2015 година, заменувајќи го Никола Савиќ во ремито 1-1 со Словенија.[15] Во октомври истата година, Терзиќ, исто така, го направи своето деби за Србија У17 во првиот осминафинален квалификациски натпревар за УЕФА Еуро до 17 години, против Луксембург.[16] Играјќи со тимот до 2016 година, Терзиќ беше именуван во тимот за последното натпреварување.[17] Во септември 2016 година, Терзиќ беше дел од репрезентацијата на Србија до 19 години на меморијалниот турнир „Стеван Вилотиќ - Ќеле“, каде што дебитираше на воведниот натпревар против Соединетите Американски Држави.[18] На 29 ноември 2016 година, додека играше со репрезентацијата до 19 години, Терзиќ постигна гол на своето деби за Србија до 18 години против Црна Гора.[19] Во март следната година, тренерот Милан Обрадовиќ го повика Терзиќ во тимот за елитното квалификациско коло на УЕФА Европското првенство до 19 години 2017 година.[20] Терзиќ, исто така, придонесе за тимот за време на квалификациите 2017−18, постигнувајќи гол во победата од 4−1 над Азербејџан на 7 октомври 2017 година.[21] Како селектор на Србија до 21 година, Горан Ѓоровиќ го вклучи Терзиќ во тимот за натпреварувачки натпревари против Македонија и Русија во септември 2018 година.[22]

Тој го имаше своето деби за сениорската репрезентација на Србија на 7 јуни 2021 година во пријателскиот натпревар против Јамајка.[23]

 1. „Додељене награде најуспешнијим спортистима“. mladenovac.rs (Serbian). 5 February 2017. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Aleksa Terzić: Zbog Zvezde sam odbio Juventus“. Blic (Serbian). 26 December 2016. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „ČETIRI BISERA: Ko su Zvezdini omladinci koje Milojević vodi na pripreme crveno-belih?“. balkanuzivo.net (Serbian). 9 January 2018. Архивирано од изворникот на 23 July 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Na ove Zvezdine klince se kladio Zvezdan Terzić!“. mozzartsport.com (Serbian). 25 April 2017. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Joveljiću, evo ti drugara: Zvezda promoviše Terzića i Erakovića“. mozzartsport.com (Serbian). 21 December 2017. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Наставља се сарадња Графичара и Звезде“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 9 February 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Terzic, Aleksa“. srbijafudbal.com (Serbian). Архивирано од изворникот на 23 July 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Владан Милојевић извршио прозивку“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 11 June 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Алекса Терзић - Борба за минутажу“. Red Star Belgrade official website (Serbian). 26 June 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Ovo je Zvezdina formula za pobedu! Taktika koja vodi u LŠ“. beogradskiportal.rs (Serbian). 7 July 2018. Архивирано од изворникот на 23 July 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Za ovo se živi! Zvezdin tandem koji će klubu doneti milione, oduševio za navijače na startu nove sezone (FOTO) (VIDEO)“. telegraf.rs (Serbian). 21 July 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „ЗВЕЗДА СИГУРНА ПРЕД САЛЦБУРГ: Срнић и Гобељић за три бода“. Večernje novosti (Serbian). 25 August 2018. Посетено на 26 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. „UFFICIALE: Fiorentina, ingaggiato il classe '99 Terzic“ (Italian). Посетено на 13 June 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. „UFFICIALE: Empoli, presi Zurkowski e Terzic in prestito dalla Fiorentina“.
 15. „У-16: Србијa - Слoвенијa 1:1 - пенaлимa 6:5“. Football Association of Serbia (Serbian). 3 March 2015. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. „У-17: Србија - Луксембург 6:1 (2:0)“. Football Association of Serbia (Serbian). 24 October 2015. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. „Kadetska reprezentacija (U-17) otputovala na EP u Azerbejdžanu“. soskanal.net (Serbian). 2 May 2015. Архивирано од изворникот на 23 July 2018. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. "Стевaн Ћеле Вилoтић": Србијa – СAД 2:1 (1:1)“. Football Association of Serbia (Serbian). 1 September 2016. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 19. „Млађи омладинци убедљиви против Црне Горе“. Večernje novosti (Serbian). 29 November 2016. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 20. „Orlići oslabljeni za ispit generacije: Obradović otpisao Veljka Nikolića! Jovanović i Romanić predvode napad“. mozzartsport.com (Serbian). 15 March 2017. Архивирано од изворникот на 18 July 2017. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 21. „Deca koja obećavaju - Jovanovići olupali Azere!“. mozzartsport.com (Serbian). 7 October 2017. Посетено на 22 July 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 22. „Spisak mlade reprezentacije: Marković i Terzić debituju, povratak Babića“. mozzartsport.com (Serbian). 24 August 2018. Посетено на 26 August 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 23. „Serbia v Jamaica game report“. Eurosport. 7 June 2021.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]