Прејди на содржината

Томаш Репка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томаш Репка
Лични податоци
Роден на 2 јануари 1974(1974-01-02)(50 г.)
Роден во Славичин, Чехословачка
Држава Чехословачка Чехословачка
Чешка Чешка (од 1993)
Висина &100000000000001830000001,83 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2012 (38 г.)
Младинска кариера
Злин
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991-1995 Баник Острава Баник Острава 77 (3)
1995-1998 Спарта Прага Спарта Прага 82 (6)
1998-2001 Фјорентина Фјорентина 89 (0)
2001-2006 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 167 (0)
2006-2011 Спарта Прага Спарта Прага 130 (2)
2011-2012 Динамо Ческе Будјејовице Динамо Чес. Будјејовице 24 (1)
Репрезентација
1993 Чехословачка Чехословачка 1 (0)
1994-2001 Чешка Чешка 46 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Томаш Репка (роден на 2 јануари 1974) — поранешен професионален чешки фудбалер, одбранбен играч.

Последниот клуб за кој играл Репка бил Ческе Будјејовице. Претходно тој настапувал за Острава и Спарта Прага (на двапати 1995-1998 и 2006-2011) во Чешка, како и за Фјорентина (во Италија) и Вест Хем Јунајтед (во Англија).

Репка има еден настап за репрезентацијата на Чехословачка, а по распадот на оваа земја тој играл за репрезентацијата на Чешка, за која забележил 46 настапи и два гола во периодот 1994-2001 и ја претставувал на Европското првенство 2000.

Чешка Спарта Прага

[уреди | уреди извор]
1996–1997, 1997–1998, 2006–2007, 2009–2010
1995–1996, 2006–2007, 2007–2008

Италија Фјорентина

[уреди | уреди извор]
2000-2001

Репрезентативни

[уреди | уреди извор]

Чешка

1998

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]