Куп на УЕФА 1978-1979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1978-1979
Датуми5 септември 1978 - 23 мај 1979
Финале
ШампиониЗападна Германија Борусија Менхенгладбах (2-ра титула)
Вице-шампионСФРЈ ФК Црвена ѕвезда
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Данска Алан Симонсен (9 голови)

УЕФА Куп 1977/78 — 8. сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 5 септември 1977 и завршило со финален двомеч одигран на 9 и 23 мај 1979 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, седма сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 5 и 16 септември, а реванш натпреварите на 20 и 28 септември 1978 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дукла Прага Чехословачка 2:1 Италија Виченца 1:0 1:1
Милан Италија 1:1
(7:6 пен.)
Чехословачка Локомотива Кошице 1:0 0:1
ЦСКА Софија 3:5 Валенсија 2:1 1:4
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 7:2 Австрија Штурм Грац 5:1 2:1
Аргеш Питешти 5:1 Грција Панатинајкос 3:0 2:1
Атлетик Билбао 2:3 Холандија Ајакс 2:0 0:3
Фин Харпс Ирска 0:10 Англија Евертон 0:5 0:5
Женес Еш Луксембург 0:2 Швајцарија Лозана 0:0 0:2
Нант Франција 0:2 Португалија Бенфика 0:2 0:0
Спортинг Хихон 3:1 Италија Торино 3:0 0:1
Брага Португалија 7:3 Малта Хибернијанс 5:0 2:3
Галатасарај Турција 2:6 Англија Вест Бромвич Албион 1:3 1:3
Динамо Берлин Источна Германија 6:6[1] Југославија Црвена ѕвезда 5:2 1:4
КуПС Финска 6:5 Данска Б 1903 2:1 4:4
Базел Швајцарија 3:7 Западна Германија Штутгарт 2:3 1:4
Торпедо Москва СССР 7:3 Норвешка Молде 4:0 3:3
Елфсборг Шведска 3:4 Франција Стразубр 2:0 1:4
Дујсбург Западна Германија 10:2 Полска Лех Познањ 5:0 5:2
Стандард Лијеж Белгија 1:0 Шкотска Данди јунајтед 1:0 0:0
Старт Норвешка 0:1 Данска Есбјерг 0:0 0:1
Арсенал Англија 7:1 Источна Германија Локомотива Лајпциг 3:0 4:1
Карл Цајс Јена Источна Германија 3:2 Белгија Лирс 1:0 2:2
Вестманаеја Исланд 1:1[1] Северна Ирска Гленторан 0:0 1:1
Твенте Холандија 3:4 Англија Манчестер Сити 1:1 2:3
Хибернијан Шкотска 3:2 Шведска Норкјепинг 3:2 0:0
Политехника Темишвар 3:2 Унгарија МТК 2:0 1:2
Пезопорикос Ларнака Кипар 3:7 Полска Шлонск Вроцлав 2:2 1:5
Олимпијакос Грција 3:4 Левски Софија 2:1 1:3 (прод)
Динамо Тбилиси СССР 3:1 Италија Наполи 2:0 1:1
Хајдук Сплит Југославија 3:2 Австрија Рапид Виена 2:0 1:2
Херта Берлин Западна Германија 2:1 Ботев Пловдив 0:0 2:1
Хонвед Унгарија 8:2 Турција Аданаспор 6:0 2:2

Второ коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 18 и 21 октомври, а реванш натпреварите на 1 и 2 ноември 1978 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Ајакс Холандија 5:0 Швајцарија Лозана 1:0 4:0
Хонвед Унгарија 4:2 Политехника Темишвар 4:0 0:2
Евертон Англија 2:2[1] Чехословачка Дукла Прага 2:1 0:1
Аргеш Питешти 4:6 Валенсија 2:1 2:5
Карл Цајс Јена Источна Германија 0:3 Западна Германија Дујсбург 0:0 0:3 (прод)
Торпедо Москва СССР 2:3 Западна Германија Штутгарт 2:1 0:2
Хајдук Сплит Југославија 2:2[1] Англија Арсенал 2:1 0:1
Херта Берлин Западна Германија 2:1 СССР Динамо Тбилиси 2:0 0:1
Вестманаеја Исланд 1:4 Полска Шлонск Вроцлав 0:2 1:2
КуПС Финска 1:6 Данска Есбјерг 0:2 1:4
Манчестер Сити Англија 4:2 Белгија Стандард Лијеж 4:0 0:2
Левски Софија 1:4 Италија Милан 1:1 0:3
Стразбур Франција 2:1 Шкотска Хибернијан 2:0 0:1
Брага Португалија 0:3 Англија Вест Бромвич Албион 0:2 0:1
Бенфика Португалија 0:2 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 0:0 0:2 (прод)
Спортинг Хихон 1:2 Југославија Црвена ѕвезда 0:1 1:1

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 22 и 23 ноември, а реванш натпреварите на 6 декември 1978 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Милан Италија 2:5 Англија Манчестер Сити 2:2 0:3
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 5:3 Полска Шлонск Вроцлав 1:1 4:2
Хонвед Унгарија 4:3 Холандија Ајакс 4:1 0:2
Есбјерг Данска 2:5 Западна Германија Херта Берлин 2:1 0:4
Стразбур Франција 0:4 Западна Германија Дујсбург 0:0 0:4
Црвена ѕвезда Југославија 2:1 Англија Арсенал 1:0 1:1
Валенсија 1:3 Англија Вест Бромвич Албион 1:1 0:2
Штутгарт Западна Германија 4:5 Чехословачка Дукла Прага 4:1 0:4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 7 и 8 март, а реванш натпреварите на 20 и 21 март 1979 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Хонвед Унгарија 4:4[1] Западна Германија Дујсбург 2:3 2:1
Херта Берлин Западна Германија 3:2 Чехословачка Дукла Праг 1:1 2:1
Манчестер Сити Англија 2:4 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 1:1 1:3
Црвена ѕвезда Југославија 2:1 Англија Вест Бромвич Албион 1:0 1:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 10 и 11 април, а реванш натпреварите на 24 и 25 април 1979 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дујсбург Западна Германија 3:6 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 2:2 1:4
Црвена ѕвезда Југославија 2:2[1] Западна Германија Херта Берлин 1:0 1:2

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

9 мај 1979
Црвена ѕвезда СФРЈ 1 – 1 Западна Германија Борусија Менхенгладбах Стадион Црвена ѕвезда, Белград
Судија: Ијан Фут (Шкотска)
Шестиќ гол 21' Јуришиќ гол 60' (аг)

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

23 мај 1979
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 1 – 0 СФРЈ Црвена ѕвезда Рајн стадион, Диселдорф
Судија: Алберто Микелоти (Италија)
Симонсен гол 15' (пен.)
Освојувач на УЕФА Купот 1978/79

ФК Борусија Менхенгладбах Западна Германија
2-ра титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Екипа се квалификовала по правилу више голова постигнутих у гостима.