Куп на УЕФА 1973-1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1973-1974
Податоци за купот
Датуми12 септември 1973 — 29 мај 1974
Екипи64
Финале
ШампиониХоландија Фејенорд
(1. титула)
Вице-шампионАнглија Тотенхем Хотспар
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Холандија Лекс Шунмакер (9 голова)

УЕФА Куп 1973/74 — трета сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 12 септември 1973 и завршило со финален двомеч одигран на 21 и 29 мај 1974 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, втора сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 12 до 26 септември, а реванш натпреварите на 2 и 3 октомври 1973 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Фредерикстад Норвешка 0:5 СССР Динамо Киев 0:1 0:4
Рух Хожов Полска 8:6 Западна Германија Вуперталер 4:1 4:5
Б 1903 Данска 3:2 Шведска АИК 2:1 1:1
Карл Цајс Јена Источна Германија 6:0 Финска Микелин Палоилијат 3:0 3:0
Стремсгодсет Норвешка 2:7 Англија Лидс Јунајтед 1:1 1:6
Естер Шведска 2:5 Холандија Фејенорд 1:3 1:2
Хибернијан Шкотска 3:1 Исланд Кеплавик 2:0 1:1
Ница Франција 3:2 Flag of Spain (1945–1977).svg Барселона 3:0 0:2
Фортуна Диселдорф Западна Германија 3:2 Данска Нествед 1:0 2:2
Грасхопер Швајцарија 2:9 Англија Тотенхем Хотспар 1:5 1:4
Абердин Шкотска 7:2 Ирска Фин Харпс 4:1 3:1
Данди Шкотска 3:7 Холандија Твенте 1:3 2:4
Еспањол Flag of Spain (1945–1977).svg 2:4 Белгија Моленбек 0:3 2:1
Белененсеш Португалија 1:4 Англија Вулверхемптон Вондерерс 0:2 1:2
Унион Луксембург Луксембург 1:12 Франција Олимпик Марсеј 0:5 1:7
Виторија Сетубал Португалија 4:0 Белгија Берсхот 2:0 2:0
Ипсвич Таун Англија 1:0 Flag of Spain (1945–1977).svg Реал Мадрид 1:0 0:0
Лацио Италија 4:3 Швајцарија Сион 3:0 1:3
Слијема Вондерерс Малта 0:3 Бугарија Локомотива Пловдив 0:2 0:1
Фјорентина Италија 0:1 Романија Универзитатеа Крајова 0:0 0:1
Ференцварош Унгарија 1:3 Полска Гвардија Варшава 0:1 1:2
Штутгарт Западна Германија 13:0 Кипар Олимпијакос Никозија 9:0 4:0
Татран Прешов Чехословачка 5:3 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Вележ Мостар 4:2 1:1
Динамо Тбилиси СССР 4:3 Бугарија Славија Софија 4:1 0:2
Панатинајкос Flag of Greece (1970-1975).svg 2:2[1] Социјалистичка Федеративна Република Југославија ОФК Београд 1:2 1:0
Адмира/Вакер Австрија 2:2[1] Италија Интер Милано 1:0 1:2
Фенербахче Турција 6:2 Романија Арџеш Питешт 5:1 1:1
ВСС Чехословачка 3:5 Унгарија Хонвед 1:0 2:5
Торино Италија 2:4 Источна Германија Локомотива Лајпциг 1:2 1:2
Ескишехирспор Турција 0:2 Западна Германија Келн 0:0 0:2
Панахаики Flag of Greece (1970-1975).svg 3:1 Австрија ГАК 2:1 1:0
Ардс Северна Ирска 4:8 Белгија Стандард Лиеж 3:2 1:6

Друго коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 16 до 24 октомври, а реванш натпреварите на 6 и 7 ноември 1973 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Адмира/Вакер Австрија 2:4 Западна Германија Фортуна Диселдорф 2:1 0:3
Абердин Шкотска 2:5 Англија Тотенхем Хотспар 1:1 1:4
Динамо Тбилиси СССР 8:1 Социјалистичка Федеративна Република Југославија ОФК Београд 3:0 5:1
Ница Франција 4:2 Турција Фенербахче 4:0 0:2
Локомотива Лајпциг Источна Германија 4:4[1] Англија Вулверхемптон Вондерерс 3:0 1:4
Панахаики Flag of Greece (1970-1975).svg 1:8 Холандија Твенте 1:1 0:7
Виторија Сетубал Португалија 2:2[1] Белгија Моленбек 1:0 1:2
Олимпик Марсеј Франција 2:6 Западна Германија Келн 2:0 0:6
Ипсвич Таун Англија 6:4 Италија Лацио 4:0 2:4
Динамо Киев СССР 3:1 Данска Б 1903 1:0 2:1
Локомотива Пловдив Flag of Bulgaria (1971–1990).svg 5:7 Унгарија Хонвед 3:4 2:3
Рух Хожов Полска 3:1 Источна Германија Карл Цајс Јена 3:0 0:1
Штутгарт Западна Германија 8:4 Чехословачка Татран Прешов 3:1 5:3 (прод.)
Лидс Јунајтед Англија 0:0
(5:4 пен.)
Шкотска Хибернијан 0:0 0:0
Фејенорд Холандија 3:2 Полска Гвардија Варшава 3:1 0:1
Стандард Лиеж Белгија 3:1 Романија Универзитатеа Крајова 2:0 1:1

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 27 и 28 ноември, а реванш натпреварите на 12 и 19 декември 1973 година. Прве утакмице су игране 27/28. новембра, а реванш утакмице 12/19. децембра 1973.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Динамо Киев СССР 2:3 Западна Германија Штутгарт 2:0 0:3
Динамо Тбилиси СССР 2:6 Англија Тотенхем Хотспар 1:1 1:5
Ипсвич Таун Англија 3:1 Холандија Твенте 1:0 2:1
Хонвед Унгарија 2:5 Полска Рух Хожов 2:0 0:5
Лидс Јунајтед Англија 2:3 Португалија Виторија Сетубал 1:0 1:3
Фортуна Диселдорф Западна Германија 2:4 Источна Германија Локомотива Лајпциг 2:1 0:3
Ница Франција 1:4 Западна Германија Келн 1:0 0:4
Стандард Лиеж Белгија 3:3[1] Холандија Фејенорд 3:1 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 6 март, а реванш натпреварите на 20 март 1974 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Ипсвич Таун Англија 1:1
(3:4 пен.)
Источна Германија Локомотива Лајпциг 1:0 0:1
Келн Западна Германија 1:5 Англија Тотенхем Хотспар 1:2 0:3
Штутгарт Западна Германија 3:2 Португалија Виторија Сетубал 1:0 2:2
Рух Хожов Полска 2:4 Холандија Фејенорд 1:1 1:3 (прод.)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 10 април, а реванш натпреварите на 24 април 1974 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Локомотива Лајпциг Источна Германија 1:4 Англија Тотенхем Хотспар 1:2 0:2
Фејенорд Холандија 4:3 Западна Германија Штутгарт 2:1 2:2

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

21 мај 1974
Тотенхем Хотспар Англија 2 – 2 Холандија Фејенорд Вајт Харт Лејн, Лондон
Публика: 46,281
Судија: Рудолф Шојрер (Швајцарија)
Ингланд гол 39'
ван Дале гол 64' (ав.)
ван Ханегем гол 43'
де Јонг гол 85'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

29 мај 1974
Фејенорд Холандија 2 – 0 Англија Тотенхем Хотспар Стадион Фејенорда, Ротердам
Публика: 59.317
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Ријсберген гол 43'
Ресел гол 84'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Екипата се квалификувала по правилото за повеќе постигнати голови во гости.