Куп на УЕФА 1977-1978

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1977-1978
Податоци за купот
Датуми13 септември 1977 — 9 мај 1978
Екипи64
Финале
ШампиониХоландија ПСВ Ајндховен
(1. титула)
Вице-шампионФранција Бастија
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Холандија Гери Дејкерс
Франција Рајмондо Понте
(8 голови)

УЕФА Куп 1977/78 — седма сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 13 септември 1977 и завршило со финален двомеч одигран на 26 април и 9 мај 1978 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, шеста сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 13 до 14 септември, а реванш натпреварите на 27 и 28 септември 1977 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Ајнтрахт Франкфурт Западна Германија 5:0 Малта Слијема вондерерси 5:0 0:0
АЗ Алкмар Холандија 16:1 Луксембург Ред бојс Диферданж 11:1 5:0
Астон Вила Англија 6:0 Турција Фенербахче 4:0 2:0
Барселона Flag of Spain (1977–1981).svg 8:2 Flag of Romania (1965–1989).svg Стеауа Букурешт 5:1 3:1
Бастија Франција 5:3 Португалија Спортинг Лисабон 3:2 2:1
Бајерн Минхен Западна Германија 12:0 Норвешка Мјендален 8–0 4–0
Боавишта Португалија 1:5 Италија Лацио 1:0 0:5
Бохимијан Ирска 0:4 Англија Њукасл Јунајтед 0:0 0:4
Карл Цајс Јена Источна Германија 6:5 Турција Алтај 5:1 1:4
Данди Јунајтед Шкотска 1:3 Данска КБ 1:0 0:3
Фјорентина Италија 1:5 Западна Германија Шалке 04 0:3 1:2
Фрем Данска 1:8 Швајцарија Грасхопер 0:2 1:6
Гленавон Северна Ирска 2:11 Холандија ПСВ Ајндховен 2:6 0:5
Горњик Забже Полска 5:3 Финска Хака 5:3 0:0
Интер Милано Италија 0:1 СССР Динамо Тбилиси 0:1 0:0
Динамо Киев СССР 1:1[1] Западна Германија Ајнтрахт Брауншвајг 1:1 0:0
Ландскруна БоИС Шведска 0:6 Англија Ипсвич Таун 0:1 0:5
Лас Палмас Flag of Spain (1977–1981).svg 8:4 Југославија Слобода Тузла 5:0 3:4
Ланс Франција 4:3 Шведска Малме 4:1 0:2
ЛАСК Линц Австрија 3:9 Унгарија Ујпешт 3:2 0:7
Одра Ополе Полска 2:3 Источна Германија Магдебург 1:2 1:1
Олимпијакос Flag of Greece (1822-1978).svg 4:6 Југославија Динамо Загреб 3:1 1:5
Манчестер Сити Англија 2:2[1] Полска Виѕев Лоѓ 2:2 0:0
Марек Дупница Flag of Bulgaria (1971–1990).svg 3:2 Унгарија Ференцварош 3:0 0:2
Рапид Виена Австрија 1:3 Чехословачка ТЈ Интернационал 1:0 0:3
РВД Моленбек Белгија 2:1 Шкотска Абердин 0:0 2:1
Сервет Швајцарија 1:2 Flag of Spain (1977–1981).svg Атлетик Билбао 1:0 0:2
Стандард Лиж Белгија 3:3[1] Чехословачка Славија Праг 1:0 2:3
Старт Норвешка 8:0 Исланд Фрам 6:0 2:0
АСА Тргу Муреш Flag of Romania (1965–1989).svg 1:3 Flag of Greece (1822-1978).svg АЕК Атина 1:0 0:3
Торино Италија 4:1 Кипар АПОЕЛ 3:0 1:1
Цирих Швајцарија 2:1 Flag of Bulgaria (1971–1990).svg ЦСКА Софија 1:0 1:1 (прод.)

Второ коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 19 октомври, а реванш натпреварите на 2 ноември 1977 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
АЕК Атина Flag of Greece (1822-1978).svg 3:6 Белгија Стандард Лиж 2–2 1–4
АЗ Алкмар Холандија 2:2
(4:5 пен.)
Flag of Spain (1977–1981).svg Барселона 1:1 1:1
Астон Вила Англија 3:1 Полска Горњик Забже 2:0 1:1
Бастија Франција 5:2 Англија Њукасл Јунајтед 2:1 3:1
Бајерн Минхен Западна Германија 3:2 Flag of Bulgaria (1971–1990).svg Марек Дупница 3:0 0:2
ТЈ Интернационал Чехословачка 2:5 Швајцарија Грасхопер 1:0 1:5
Ипсвич Таун Англија 4:3 Flag of Spain (1977–1981).svg Лас Палмас 1:0 3:3
КБ Данска 2:6 СССР Динамо Тбилиси 1:4 1:2
Лацио Италија 2:6 Франција Ланс 2:0 0:6 (прод.)
Магдебург Источна Германија 7:3 Западна Германија Шалке 04 4:2 3:1
Моленбек Белгија 2:2
(5:6 пен.)
Источна Германија Карл Цајс Јена 1:1 1:1
Старт Норвешка 1:4 Западна Германија Ајнтрахт Брауншвајг 1:0 0:4
Торино Италија 3:2 Југославија Динамо Загреб 3:1 0:1
Ујпешт Унгарија 2:3 Flag of Spain (1977–1981).svg Атлетик Билбао 2:0 0:3 (прод.)
Виѕев Лоѓ Полска 3:6 Холандија ПСВ Ајндховен 3:5 0:1
Цирих Швајцарија 3:7 Западна Германија Ајнтрахт Франкфурт 0:3 3:4

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 23 ноември, а реванш натпреварите на 7 декември 1977 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Астон Вила Англија 3:1 23px Атлетик Билбао 2:0 1:1
Бастија Франција 5:3 Италија Торино 2:1 3:2
Карл Цајс Јена Источна Германија 4:1 Белгија Стандард Лиж 2:0 2:1
Ајнтрахт Франкфурт Западна Германија 6:1 Западна Германија Бајерн Минхен 4:0 2:1
Ипсвич Таун Англија 3:3
(1:3 пен.)
23px Барселона 3:0 0:3
Магдебург Источна Германија 4:2 Франција Ланс 4:0 0:2
ПСВ Ајндховен Холандија 4:1 Западна Германија Ајнтрахт Брауншвајг 2:0 2:1
Динамо Тбилиси СССР 1:4 Швајцарија Грасхопер 1:0 0:4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 1 март, а реванш натпреварите на 14 и 15 март декември 1978 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Астон Вила Англија 3:4 23п Барселона 2:2 1:2
Бастија Франција 9:6 Источна Германија Карл Цајс Јена 7:2 2:4
Магдебург Источна Германија 3:4 Холандија ПСВ Ајндховен 1:0 2:4
Ајнтрахт Франкфурт Западна Германија 3:3[1] Швајцарија Грасхопер 3:2 0:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 29 март, а реванш натпреварите на 12 април декември 1978 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Грасхопер Швајцарија 3:3[1] Франција Бастија 3:2 0:1
ПСВ Ајндховен Холандија 4:3 Flag of Spain (1977–1981).svg Барселона 3:0 1:3

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

26 април 1978
Бастија Франција 0 – 0 Холандија ПСВ Ајндховен Стадион Арман Сесари, Бастија
Публика: 15.000
Судија: Душан Максимовиќ(СФРЈ)

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

9 мај 1978
ПСВ Ајндховен Холандија 3 – 0 Франција Бастија Филипс Стадион, Ајндховен
Публика: 27.000
Судија: Николае Раинеа (Романија)
ван дер Керкхоф гол 24'
Дејкерс гол 67'
ван дер Којлен гол 69'

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Екипата се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости..