Финале на Купот на УЕФА во 1993 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

1leftarrow.pngМатична статија: Куп на УЕФА 1992-1993.

Финале на Купот на УЕФА 1993
ПрвенствоКуп на УЕФА 1992-1993
вкупен резултат
прв натпревар
Датум5 мај 1993
СтадионВестфален, Дортмунд
СудијаУнгарија Шандор Пул
Гледачи37.900
втор натпревар
Датум19 мај 1993
СтадионДеле Алпи, Торино
СудијаХоландија Џон Бланкенштајн
Присутни гледачи62.781
1992
1994

Финале на Купот на УЕФА во 1993 година било финале на Купот на УЕФА за сезоната 1992-1993, кое се одиграло во два натпревари. Учесници во ова финале биле Јувентус и Борусија Дортмунд.

Првиот натпревар се одиграл на 5 мај 1993 година во Дортмунд, а Јувентус како гостин остварил голема предност пред реваншот на домашен терен совладувајќи ја Борусија Дортмунд со 3-1 на Вестфален. Во реваншот на Деле Алпи, италијанската екипа остварила уште една убедлива победа (3-0) со што го потврдила освојувањето на титулата, што била трета титула во ова натпреварување во клупската историја на Јувентус. Победа со вкупен резултат 6-1, исто така, била најубедливата во финалињата на Купот на УЕФА кои се одиграле во два натпреавари.

Интерсно е тоа што двата клуба се сретнале во финалето на Лигата на шампионите 1996-1997, но исходот бил различен, откако Борусија тогаш победила со 3-1.[1] Фудбалерите Жулио Сесар, Јирген Колер и Андреас Мелер, кои играле за Јувентус во ова финале, биле во составот на Борусија четири години подоцна.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Тим Претходната настапи во финалето
(во болд се финалињата кои клубовите ги добиле)
Јувентус 2 (1977, 1990)
Борусија Дортмунд 0

Патот до финалето[уреди | уреди извор]

Борусија Дортмунд Рунда Јувентус
Противник Вк.р. 1. нат. 2. нат Противник Вк.р. 1. нат. 2. нат
Малта Флоријана 8–2 1–0 (Г) 7–2 (Д) Прво коло Кипар Анортoзис Фамагуста 10–1 6–1 (Д) 4–0 (Г)
Шкотска Селтик 3–1 1–0 (Д) 2–1 (Г) Второ коло Грција Панатинаикос 1–0 1–0 (Г) 0–0 (Д)
Шпанија Реал Сарагоса 4–3 3–1 (Д) 1–2 (Г) Осминафинале Чешка Сигма Оломоуц 7–1 2–1 (Г) 5–0 (Д)
Италија Рома 2–1 0–1 (Г) 2–0 (Д) Четвртфинале Португалија Бенфика 4–2 1–2 (Г) 3–0 (Д)
Франција Осер 2–2 (пен.) 2–0 (Д) 0–2 (прод.) (Г) Полуфинале Франција Париз Сен Жермен 3–1 2–1 (Д) 1–0 (Г)

Натпреварите[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

5 мај 1993
20:15
Борусија Дортмунд Германија 1–3 Италија Јувентус Вестфален, Дортмунд
Гледачи: 37 900
Судија: Унгарија Шандор Пул
Румениге гол 02' гол 26' Д. Баџо
гол 30', гол 73' Р. Баџо
Борусија Дортмунд
Јувентус
GK 1 Германија Штефан Клос
DF 2 Германија Кнут Рајнхарт
DF 3 Германија Томас Франк заменет 46'
DF 4 Германија Бодо Шмит
DF 5 Германија Уве Грауер
DF 6 Германија Михаел Луш
MF 7 Германија Штефан Ројтер
MF 8 Германија Михаел Зорц Captain sports.svg заменет 70'
MF 11 Германија Герхард Пошнер
FW 10 Германија Михаел Румениге добил жолт картон во 28-мата минута 28'
FW 9 Швајцарија Стефан Шапуиза
Замени:
GK 12 Германија Дирк Галески
FW 13 Германија Франк Мил влегол во игра 46'
MF 14 Германија Штефен Карл влегол во игра 70'
MF 15 Германија Рене Тречок
FW 16 Германија Лотар Зипел
Тренер:
Германија Отмар Хицфелд
Borussia Dortmund vs Juventus 1993-05-05.svg
GK 1 Италија Анџело Перуци
DF 2 Италија Масимо Карера
DF 6 Бразил Жулио Сесар
DF 5 Германија Јирген Колер
DF 3 Италија Марко Де Марки
CM 4 Италија Дино Баџо
DM 7 Италија Антонио Конте добил жолт картон во 47-мата минута 47'
CM 8 Италија Џанкарло Мароки добил жолт картон во 72-рата минута 72'
AM 11 Германија Андреас Мелер заменет 88'
CF 10 Италија Роберто Баџо Captain sports.svg заменет 76'
CF 9 Италија Џанлука Вијали
Замени:
GK 12 Италија Микеланџело Рампуља
MF 13 Италија Масимилијано Џакобо
DF 14 Италија Роберто Галија влегол во игра 88'
FW 15 Италија Паоло Ди Канио влегол во игра 76'
FW 16 Италија Фабрицио Раванели
Тренер:
Италија Џовани Трапатони

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

19 мај 1993
20:30
Јувентус Италија 3–0 Германија Борусија Дортмунд Деле Алпи, Торино
Гледачи: 62,781
Судија: Холандија Џон Бланкенштајн
Д. Баџо гол 05', гол 39'
А. Мелер гол 65'
Јувентус
Борусија Дортмунд
GK 1 Италија Анџело Перуци
DF 2 Италија Масимо Карера
DF 6 Бразил Жулио Сесар
DF 5 Германија Јирген Колер
DF 3 Италија Морено Торичели заменет 67'
MF 8 Италија Дино Баџо
MF 11 Германија Андреас Мелер
MF 7 Италија Роберто Галија добил жолт картон во 53-тата минута 53'
MF 4 Италија Марко Де Марки добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CF 10 Италија Роберто Баџо Captain sports.svg
CF 9 Италија Џанлука Вијали заменет 81'
Замени:
GK 12 Италија Микеланџело Рампуља
MF 13 Италија Џанкарло Мароки
DF 14 Италија Алесандро Дал Канто
FW 15 Италија Паоло Ди Канио влегол во игра 67'
FW 16 Италија Фабрицио Раванели влегол во игра 81'
Тренер:
Италија Џовани Трапатони
Juventus vs Borussia Dortmund 1993-05-19.svg
GK 1 Германија Штефан Клос
DF 2 Германија Кнут Рајнхарт
DF 5 Австралија Нед Зелиќ добил жолт картон во 60-тата минута 60'
DF 3 Германија Бодо Шмит
DF 4 Германија Михаел Шулц
MF 6 Германија Герхарт Пошнер
MF 7 Германија Штефан Ројтер заменет 67'
MF 8 Германија Штефен Карл
FW 9 Германија Лотар Зипел
MF 10 Германија Михаел Румениге Captain sports.svg заменет 42'
FW 11 Германија Франк Мил
Замени:
GK 12 Германија Дирк Галески
DF 13 Германија Уве Грауер
MF 14 Германија Томас Франк влегол во игра 42'
DF 15 Германија Михаел Луш влегол во игра 67'
FW 16 Германија Улф Рашке
Тренер:
Германија Отмар Хицфелд

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Juventus v Dortmund background“. UEFA.com. 14 January 2015. Посетено на 4 November 2017.
  2. „BVB VS JUVENTUS: A GAME STEEPED IN TRADITION“. DFB. Посетено на 1 April 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]