Прејди на содржината

Куп на УЕФА 1976-1977

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1976-1977
Податоци за купот
Датуми8 септември 1976 — 18 мај 1977
Екипи64
Финале
ШампиониИталија Јувентус
(1. титула)
Вице-шампион Атлетик Билбао
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Англија Стен Боулс (11 голови)

УЕФА Куп 1976/77 — шеста сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 8 септември 1976 и завршило со финален двомеч одигран на 4 и 18 мај 1977 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, петта сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 8 до 16 септември, а реванш натпреварите од 28 до 30 септември 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Порто Португалија 4:5 Западна Германија Шалке 04 2:2 2:3
Фрам Исланд 0:8 Чехословачка Слован Братислава 0:3 0:5
Гленторан Северна Ирска 3:5 Швајцарија Базел 3:2 0:3
Еносис Неон Паралимни Кипар 1:11 Западна Германија Кајзерслаутерн 1:3 0:8
АЕК Атина 3:2 СССР Динамо Москва 2:0 1:2 (прод.)
Ајакс Холандија 1:2 Англија Манчестер Јунајтед 1:0 0:2
Австрија Салцбург Австрија 5:2 Турција Аданаспор 5:0 0:2
Белененсеш Португалија 4:5 Барселона 2:2 2:3
Селтик Шкотска 2:4 Полска Висла Краков 2:2 0:2
Дерби Каунти Англија 16:1 Ирска Фин Харпс 12:0 4:1
Динамо Букурешт 1:2 Италија Милан 0:0 1:2
Ајнтрахт Брауншвајг Западна Германија 7:1 Данска Холбек 7:0 0:1
Еспањол 4:3 Франција Ница 3:1 1:2
Фејенорд Холандија 4:2 Шведска Јургорден 3:0 1:2
Фенербахче Турција 2:5 Унгарија Видеотон 2:1 0:4
Грасхопер Швајцарија 9:0 Малта Хибернијанс 7:0 2:0
Хибернијан Шкотска 1:0 Франција Сошо 1:0 0:0
Интер Милано Италија 1:2 Унгарија Хонвед 0:1 1:1
Келн Западна Германија 3:1 Полска ГКС Тихи 2–0 1–1
КуПС Финска 3:4 Шведска Естер 3:2 0:2
Магдебург Источна Германија 4:3 Италија Чезена 3:0 1:3
Манчестер Сити Англија 1:2 Италија Јувентус 1:0 0:2
Нествед Данска 0:7 Белгија Моленбек 0:3 0:4
Квинс Парк Ренџерс Англија 11:0 Норвешка Бран 4:0 7:0
Ред Бојс Диферданж Луксембург 1:6 Белгија Локерен 0:3 1:3
Славија Прага Чехословачка 2:3 Академик Софија 2:0 0:3 (прод.)
Шахтар Донецк СССР 4:1 Источна Германија Динамо Берлин 3:0 1:1
Спортул Студенцеск 4:2 Олимпијакос 3:0 1:2
Вакер Инсбрук Австрија 7:1 Норвешка Старт 2:1 5:0
АСА Тргу Муреш 0:4 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Динамо Загреб 0:1 0:3
Ујпешт Унгарија 1:5 Атлетик Билбао 1:0 0:5
Локомотива Пловдив 3:5 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 2:1 1:4

Второ коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 20 октомври, а реванш натпреварите на 3 и 4 ноември 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
АЕК Атина 5:2 Англија Дерби Каунти 2:0 3:2
Академик Софија 4:5 Италија Милан 4:3 0:2
Австрија Салцбург Австрија 2:2[1] Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 2:1 0:1
Барселона 3:2 Белгија Локерен 2:0 1:2
Базел Швајцарија 2:4 Атлетик Билбао 1:1 1:3
Ајнтрахт Брауншвајг Западна Германија 2:3 Еспањол 2:1 0:2
Хибернијан Шкотска 3:4 Шведска Естер 2:0 1:4
Вакер Инсбрук Австрија 1:2 Унгарија Видеотон 1:1 0:1
Кајзерслаутерн Западна Германија 2:7 Холандија Фејенорд 2:2 0:5
Келн Западна Германија 5:2 Швајцарија Грасхопер 2:0 3:2
Магдебург Источна Германија 4:2 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Динамо Загреб 2:0 2:2
Манчестер Јунајтед Англија 1:3 Италија Јувентус 1:0 0:3
Шахтар Донецк СССР 6:2 Унгарија Хонвед 3:0 3:2
Слован Братислава Чехословачка 5:8 Англија Квинс Парк Ренџерс 3:3 2:5
Спортул Студеценск 0:5 Западна Германија Шалке 04 0:1 0:4
Висла Краков Полска 2:2
(4:5 пен.)
Белгија Моленбек 1:1 1:1

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 24 ноември, а реванш натпреварите на 7 и 8 декември 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
АЕК Атина 3:3[1] Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 2:0 1:3
Атлетик Билбао 5:4 Италија Милан 4:1 1:3
Еспањол 0:3 Холандија Фејенорд 0:1 0:2
Јувентус Италија 3:1 СССР Шахтар Донецк 3:0 0:1
Магдебург Источна Германија 5:1 Унгарија Видеотон 5:0 0:1
Естер Шведска 1:8 Барселона 0:3 1:5
Квинс Парк Ренџерс Англија 4:4[1] Западна Германија Келн 3:0 1:4
Моленбек Белгија 2:1 Западна Германија Шалке 04 1:0 1:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 3 март, а реванш натпреварите на 16 март 1977 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Атлетик Билбао 4:3 Барселона 2:1 2:2
Фејенорд Холандија 1:2 Белгија Моленбек 0:0 1:2
Магдебург Источна Германија 1:4 Италија Јувентус 1:3 0:1
Квинс Парк Ренџерс Англија 3:3
(6:7 пен.)
АЕК Атина 3:0 0:3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 6 април, а реванш натпреварите на 20 април 1977 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Моленбек Белгија 1:1[1] Шпанија Атлетик Билбао 1:1 0:0
Јувентус Италија 5:1 АЕК Атина 4:1 1:0

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

4 мај 1977
Јувентус Италија 1-0 Атлетик Билбао Олимписки стадион, Торино
Публика: 49,981
Судија: Чарлс Корвер (Холандија)
Тардели гол 15'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

18 мај 1977
Атлетик Билбао 2-1 Италија Јувентус Стадион Сан Мамес, Билбао
Публика: 43.000
Судија: Ерих Линемајр (Австрија)
Ирурета гол 12'
Карлос гол 78'
Бетега гол 7'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]