Финале на Купот на УЕФА во 1983 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: Куп на УЕФА 1982-1983.

Финале на Купот на УЕФА 1983
ПрвенствоКуп на УЕФА 1982-1983
вкупен резултат
прв натпревар
Датум4 мај 1983
СтадионХејсел, Брисел
СудијаБогдан Дочев (Бугарија)
Гледачи52.694
втор натпревар
Датум18 мај 1983
СтадионЛуж, Лисабон
СудијаШарлс Корвер (Холандија)
Присутни гледачи80.000
1982
1984

Финале на Купот на УЕФА 1983 — финале на Купот на УЕФА во сезоната 1982-83, во кое учествувале екипите на Андерлехт и Бенфика. Првиот натпревар се одиграл во Брисел на 4 мај 1983 година и во него домашниот состав на Андерлехт славел со 1-0. Возвратниот натпревар се одиграл во Лисабон на 18 мај 1983 година и истиот завршил без победник и резултат 1-1. Со вкупен резултат 2-1 од двата натпревара, екипата на Андерлехт ја освоила првата титула во ова натпреварување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]