Финале на Купот на УЕФА 1982

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финале на Купот на УЕФА 1982
Sticker Hamburg-Göteborg 0-3 1982 UEFA Cup.jpg
ПрвенствоУефа Куп 1981-82
вкупен резултат
прв натпревар
Датум5 мај 1982
СтадионУлеви, Гетеборг
СудијаЏон Карпентер (Ирска)
Гледачи42.548
втор натпревар
Датум19 мај 1982
СтадионИмтех Арена, Хамбург
СудијаЏорџ Кортни (Англија)
Присутни гледачи57.312
1981
1983

Финале на Купот на УЕФА 1982 — финале на Купот на УЕФА во сезоната 1981-82, во кое учествувале екипите на Гетеборг и Хамбургер. Првиот натпревар се одиграл во Гетеборг на 5 мај 1982 година и во него домашниот состав на Гетеборг славел со 1-0. Возвратниот натпревар се одиграл во Хамбург на 19 мај 1982 година и во него гостинскиот состав славел со 3-0. Со вкупен резултат 4-0 од двата натпревара, екипата на Гетеборг ја освоила првата титула во ова натпреварување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]