Куп на УЕФА 1982-1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на УЕФА 1982-1983
Податоци за првенството
Датум на одржување15 септември 1982-
18 мај 1983
Екипи64 (од 32 асоцијации)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgАндерлехт Андерлехт
(1-ва титула)
Второ место Silver medal blank.svgБенфика Бенфика
Статистики на првенството
Број на натпревари126
Постигнати голови352 (2.79 по натпревар)
Гледачи355.515 (2.822 по натпревар)
ГолгетерСоцијалистичка Федеративна Република Југославија Зоран Филиповиќ
(8 голови)


Купот на УЕФА во сезоната 1982-1983 било 12-тото издание на Купот на УЕФА. Победник бил белгискиот клуб Андерлехт кој со вкупен резултат 2-1 бил подобар во финалето од португалската Бенфика.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Кајзерслаутерн Германија 6 - 0 Турција Трабзонспор 3 - 0 3 - 0
Рома Италија 4 - 3 Англија Ипсвич Таун 3 - 0 1 - 3
АЕК Атина Грција 0 - 6 Германија Келн 0 - 1 0 - 5
Сент Етјен Франција 4 - 1 Унгарија Татабања 4 - 1 0 - 0
Борусија Дортмунд Германија 0 - 2 Шкотска Ренџерс 0 - 0 0 - 2
Данди Јунајтед Шкотска 3 - 1 Холандија ПСВ 1 - 1 2 - 0
Утрехт Холандија 0 - 3 Португалија Порто 0 - 1 0 - 2
Бохемианс Чешка 7 - 1 Австрија Адмира Вакер 5 - 0 2 - 1
Карл Цајс Јена Источна Германија 3 - 6 Франција Бордо 3 - 1 0 - 5
Динамо Тбилси СССР 2 - 2 Италија Наполи 2 - 1 0 - 1
Прогрес Нидеркорн Луксембург 0 - 4 Швајцарија Сервет 0 - 1 0 - 3
Спартак Москва СССР 8 - 4 Англија Арсенал 3 - 2 5 - 2
Университатеја Крајова Романија 3 - 2 Италија Фјорентина 3 - 1 0 - 1
Форвертс Франкфурт Источна Германија 3 - 3 Германија Вердер Бремен 1 - 3 2 - 0
Ференцварош Унгарија 3 - 2 Шпанија Атлетик Билбао 2 - 1 1 - 1
Гленторан Северна Ирска 1 - 4 Чешка Баник Острава 1 - 3 0 - 1
ГАК Австрија 1 - 4 Романија Корвинул Хунедоара 1 - 1 0 - 3
Харлем Холандија 5 - 4 Белгија Гент 2 - 1 3 - 3
Фрам Рејкјавик Исланд 0 - 7 Ирска Шамрок Роверс 0 - 3 0 - 4
Лингби Данска 3 - 4 Шведска Браге 1 - 2 2 - 2
Манчестер Јунајтед Англија 1 - 2 Шпанија Валенсија 0 - 0 1 - 2
ПАОК Грција 2 - 2 Франција Сошо 1 - 0 1 - 2 (прод.)
Пезопорикос Ларнака Кипар 2 - 3 Швајцарија Цирих 2 - 2 0 - 1
Славија Софија Бугарија 4 - 6 Југославија Сараево 2 - 2 2 - 4
Андерлехт Белгија 6 - 1 Финска Копарит Куопио 3 - 0 3 - 1
Севиља Шпанија 6 - 1 Бугарија Левски Софија 3 - 1 3 - 0
Бенфика Португалија 4 - 2 Шпанија Бетис 2 - 1 2 - 1
Шљонск Вроцлав Полска 3 - 2 СССР Динамо Москва 2 - 2 1 - 0
Саутхемптон Англија 2 - 2 Шведска Норчепинг 2 - 2 0 - 0
Стал Мелец Полска 1 - 1 Белгија Локерен 1 - 1 0 - 0
Викинг Норвешка 3 - 3 Источна Германија Локомотива Лајпциг 1 - 0 2 - 3
Зурик Малта 1 - 8 Југославија Хајдук Сплит 1 - 4 0 - 4

Второ коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рома Италија 1 - 1 Шведска Норчепинг 1 - 0 0 - 1 (4-2 пен.)
Сент Етјен Франција 0 - 4 Чешка Бохемианс 0 - 0 0 - 4
Корвинул Хунедоара Романија 4 - 8 Југославија Сараево 4 - 4 0 - 4
Спартак Москва СССР 5 - 1 Холандија Харлем 2 - 0 3 - 1
Ференцварош Унгарија 1 - 2 Швајцарија Цирих 1 - 1 0 - 1
Хајдук Сплит Југославија 4 - 5 Франција Бордо 4 - 1 0 - 4
Наполи Италија 1 - 4 Германија Кајзерслаутерн 1 - 2 0 - 2
ПАОК Грција 2 - 4 Шпанија Севиља 2 - 0 0 - 4
Андерлехт Белгија 6 - 3 Португалија Порто 4 - 0 2 - 3
Ренџерс Шкотска 2 - 6 Германија Келн 2 - 1 0 - 5
Шамрок Роверс Ирска 0 - 5 Романија Университатеја Крајова 0 - 2 0 - 3
Бенфика Португалија 4 - 1 Белгија Локерен 2 - 0 2 - 1
Шљонск Вроцлав Полска 1 - 7 Швајцарија Сервет 0 - 2 1 - 5
Валенсија Шпанија 1 - 0 Чешка Баник Острава 1 - 0 0 - 0
Викинг Норвешка 1 - 3 Шкотска Данди Јунајтед 1 - 3 0 - 0
Вердер Бремен Германија 8 - 2 Шведска Браге 2 - 0 6 - 2

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Келн Германија 1 - 2 Италија Рома 1 - 0 0 - 2
Данди Јунајтед Шкотска 3 - 2 Германија Вердер Бремен 2 - 1 1 - 1
Бордо Франција 1 - 2 Романија Университатеја Крајова 1 - 0 0 - 2 (прод.)
Спартак Москва СССР 0 - 2 Шпанија Валенсија 0 - 0 0 - 2
Цирих Швајцарија 1 - 5 Португалија Бенфика 1 - 1 0 - 4
Андерлехт Белгија 6 - 2 Југославија Сараево 6 - 1 0 - 1
Сервет Швајцарија 3 - 4 Чешка Бохемианс 2 - 2 1 - 2
Севиља Шпанија 1 - 4 Германија Кајзерслаутерн 1 - 0 0 - 4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Кајзерслаутерн Германија 3 - 3 Романија Университатеја Крајова 3 - 2 0 - 1
Рома Италија 2 - 3 Португалија Бенфика 1 - 2 1 - 1
Бохемианс Чешка 1 - 0 Шкотска Данди Јунајтед 1 - 0 0 - 0
Валенсија Шпанија 2 - 5 Белгија Андерлехт 1 - 2 1 - 3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бохемианс Чешка 1 - 4 Белгија Андерлехт 0 - 1 1 - 3
Бенфика Португалија 1 - 1 Романија Университатеја Крајова 0 - 0 1 - 1

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Андерлехт Белгија 2 - 1 Португалија Бенфика 1 - 0 1 - 1

Прв натпрвар[уреди | уреди извор]

4 мај 1983
20:00
Андерлехт Белгија 1–0 Португалија Бенфика Хејсел, Брисел
Гледачи: 52,694
Судија: Бугарија Богдан Дочев
Бриле гол 30'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

18 мај 1983
21:00
Бенфика Португалија 1–1 Белгија Андерлехт Стадион Луж, Лисабон
Гледачи: 80,000
Судија: Холандија Чарлс Корвер
Шеу гол 32' Лосано гол 38'

Андерлехт победил со вкупен резултат 2-1.

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Победник на Купот на УЕФА 1982-1983
600px bianco con fascette viola.svg
Белгија Андерлехт
1. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Играч Клуб
8 [[File:Предлошка:Naz/YUG|class=noviewer|Предлошка:Naz/YUG|20x16px]] Зоран Филиповиќ Бенфика Бенфика
7 Белгија Ервин Ванденберг Андерлехт Андерлехт
6 Франција Ален Жирес Бордо Бордо
5 [[File:Предлошка:Naz/YUG|class=noviewer|Предлошка:Naz/YUG|20x16px]] Хусреф Мусемиќ Сараево Сараево
5 [[File:Предлошка:Naz/DNK|class=noviewer|Предлошка:Naz/DNK|20x16px]] Кенет Бриле Андерлехт Андерлехт
5 Западна Германија Клаус Алофс Келн Келн
5 Западна Германија Норберт Мајер Вердер Бремен Вердер Бремен
5 Швајцарија Мишел Декастел Сервет Сервет
5 Западна Германија Ханс-Петер Бригел Кајзерслаутерн Кајзерслаутерн
5 [[File:Предлошка:Naz/PRT|class=noviewer|Предлошка:Naz/PRT|20x16px]] Тамањини Нене Бенфика Бенфика

Надворешни врски[уреди | уреди извор]