Куп на УЕФА 1975-1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1975-1976
Податоци за купот
Датуми14 септември 1975 — 19 мај 1976
Екипи64
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(2. титула)
Вице-шампионБелгија Клуб Брухе
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд Гелс (14 голови)

УЕФА Куп 1975/76 — петта сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 14 септември 1974 и завршило со финален двомеч одигран на 28 април и 19 мај 1976 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, четврта сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 14 до 24 септември, а реванш натпреварите од 30 септември до 1 октомври 1975 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дујсбург Западна Германија 10:3 Кипар Еносис Неон Паралимни 7:1 3:2
Гленторан Северна Ирска 1:14 Холандија Ајакс 1:6 0:8
Грасхопер Швајцарија 4:4[1] Реал Сосиедад 3:3 1:1
ПАОК 2:6 Барселона 1:0 1:6
АИК Шведска 1:2 СССР Спартак Москва 1:1 0:1
Антверпен Белгија 5:1 Англија Астон Вила 4:1 1:0
Бохимијанс Прага Чехословачка 2:3 Унгарија Хонвед 1:2 1:1
Карл Цајс Јена Источна Германија 4:0 Франција Олимпик Марсеј 3:0 1:0
Универзитатеа Крајова 2:4 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 1:3 1:1
Евертон Англија 0:1 Италија Милан 0:0 0:1
Фејенорд Холандија 1:4 Англија Ипсвич Таун 1:2 0:2
ГАИС Шведска 4:5 Полска Сласк Вроцлав 2:1 2:4
Херта Берлин Западна Германија 6:2 Финска Хелсинки 4:1 2:1
Хибернијан Шкотска 2:3 Англија Ливерпул 1:0 1:3
Холбек Данска 1:3 Полска Стал Мјелец 0:1 1:2
Келн Западна Германија 5:2 Данска Б 1903 2:0 3:2 (прод.)
Олимпик Лион Франција 4:6 Белгија Клуб Брухе 4:3 0:3
Молде Норвешка 1:6 Шведска Естер 1:0 0:6
АСА Тргу Муреш 3:6 Источна Германија Динамо Дрезден 2:2 1:4
Черноморец Одеса СССР 1:3 Италија Лацио 1:0 0:3 (прод.)
Порто Португалија 10:0 Луксембург Авенир Беген 7:0 3:0
Рапид Виена Австрија 2:3 Турција Галатасарај 1:0 1:3
Рома Италија 2:1 Дунав Русе 2:0 0:1
Торпедо Москва СССР 5:2 Италија Наполи 4:1 1:1
ВЕСТ Линц Австрија 2:4 Унгарија Вашаш 2:0 0:4
Војводина Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:3 АЕК Атина 0:0 1:3
Јанг Бојс Швајцарија 2:4 Западна Германија Хамбургер 0:0 2:4
Атлон Таун Ирска 4:2 Норвешка Волеренга 3:1 1:1
ФК Интер Братислава Чехословачка 8:2 Реал Сарагоса 5:0 3:2
Кеплавик Исланд 0:6 Шкотска Данди Јунајтед 0:2 0:4
Левски-Спартак Софија 7:1 Турција Ескишехирспор 3:0 4:1
Слием Вондерерс Малта 2:5 Португалија Спортинг Лисабон 1:2 1:3

Второ коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 21 и 22 октомври, а реванш натпреварите на 4 и 5 ноември 1975 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дујсбург Западна Германија 4:4[1] Левски-Спартак Софија 3:2 1:2
Атлон Таун Ирска 0:3 Италија Милан 0:0 0:3
Карл Цајс Јена Источна Германија 1:1
(2:3 пен.)
Полска Стал Мјелец 1:0 0:1
Данди Јунајтед Шкотска 2:3 Португалија Порто 1:2 1:1
Галатасарај Турција 2:7 СССР Торпедо Москва 2:4 0:3
Херта Берлин Западна Германија 2:4 Холандија Ајакс 1:0 1:4
Хонвед Унгарија 2:3 Источна Германија Динамо Дрезден 2:2 0:1
Интер Братислава Чехословачка 3:3[1] АЕК Атина 2:0 1:3
Ипсвич Таун Англија 3:4 Белгија Клуб Брухе 3:0 0:4
Спартак Москва СССР 3:0 Западна Германија Келн 2:0 1:0
Естер Шведска 1:2 Италија Рома 1:0 0:2
Реал Сосиедад 1:9 Англија Ливерпул 1:3 0:6
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:5 Западна Германија Хамбургер 1:1 0:4
Сласк Вроцлав Полска 3:2 Белгија Антверпен 1:1 2:1
Вашаш Унгарија 4:3 Португалија Спортинг Лисабон 3:1 1:2
Лацио Италија 0:7 Барселона 0:3 0:4

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 26 ноември, а реванш натпреварите на 10 декември 1975 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Ајакс Холандија 3:3
(3:5 пен.)
Левски-Спартак Софија 2:1 1:2
Барселона 4:1 Унгарија Вашаш 3:1 1:0
Клуб Брухе Белгија 2:0 Италија Рома 1:0 1:0
Динамо Дрезден Источна Германија 4:3 СССР Торпедо Москва 3:0 1:3
Хамбургер Западна Германија 3:2 Португалија Порто 2:0 1:2
Интер Братислава Чехословачка 1:2 Полска Стал Мјелец 1:0 0:2
Сласк Вроцлав Полска 1:5 Англија Ливерпул 1:2 0:3
Милан Италија 4:2 СССР Спартак Москва 4:0 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 3 март, а реванш натпреварите на 17 март 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона 8:5 Левски-Спартак Софија 4:0 4:5
Клуб Брухе Белгија 3:2 Италија Милан 2:0 1:2
Динамо Дрезден Источна Германија 1:2 Англија Ливерпул 0:0 1:2
Хамбургер Западна Германија 2:1 Полска Стал Мјелец 1:1 1:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 30 и 31 март, а реванш натпреварите на 14 април 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона 1:2 Англија Ливерпул 0:1 1:1
Хамбургер Западна Германија 1:2 Белгија Клуб Брухе 1:1 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

28 април 1976
Ливерпул Англија 3-2 Белгија Клуб Брухе Енфилд, Ливерпул
Публика: 49,981
Судија: Фердинанд Биверси (Западна Германија)
Кенеди гол 59'
Кејс гол 61'
Киган гол 65' (пен.)
Ламбер гол 5'
Кулс гол 15'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

19 мај 1976
Клуб Брухе Белгија 1-1 Англија Ливерпул Олимписки стадион, Брухе
Публика: 29,423
Судија: Рудолф Глекнер (Источна Германија)
Ламбер гол 11' (пен.) Киган гол 15'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови во гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]