Куп на УЕФА 1972-1973

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1972-1973
Податоци за купот
Датуми12 септември 1972 — 23 мај 1973
Екипи64
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(1. титула)
Вице-шампионЗападна Германија Борусија Менхенгладбах
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Јуп Хајнкес
Холандија Јан Јеуринг (12 голова)

УЕФА Куп 1972/73 — втора сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 12 септември 1972 и завршило со финален двомеч одигран на 10 и 23 мај 1973 година.

Учествувале 64 клубови. Поради политички причини во оваа сезона немало претставници од Албанија, како и Северна Ирска поради сериозни меѓуверски судири.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 12 до 20 септември, а реванш натпреварите од 26 септември до 4 октомври 1972 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Абердин Шкотска 5:9 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 2:3 3:6
Отвидаберг Шведска 5:6 Белгија Клуб Брухе 3:5 2:1
Манчестер Сити Англија 3:4 Валенсија 2:2 1:2
Лин Осло Норвешка 3:12 Англија Тотенхем Хотспар 3:6 0:6
Келн Западна Германија 5:1 Ирска Бохимијан 2:1 3:0
Хонвед Унгарија 4:0 Шкотска Партик Тисл 1:0 3:0
Викинг Норвешка 1:0 Исланд Вестманаеја 1:0 0:0
Фејенорд Холандија 21:0 Луксембург Румеланж 9:0 12:0
Ливерпул Англија 2:0 Западна Германија Ајнтрахт Франкфурт 2:0 0:0
Ним Олимпик Франција 2:4 Швајцарија Грасхопер 1:2 1:2
Виторија Сетубал Португалија 6:2 Полска Заглебје Сосновјец 6:1 0:1
Стоук Сити Англија 3:5 Западна Германија Кајзерслаутерн 3:1 0:4
Расинг Вајт Белгија 0:3 Португалија Куф 0:1 0:2
Торино Италија 2:4 Лас Палмас 2:0 0:4
Сошо Франција 2:5 Данска Фрем 1:3 1:2
Олимпијакос 3:1 Италија Каљари 2:1 1:0
Анже Франција 2:3 Источна Германија Динамо Берлин 1:1 1:2
Порто Португалија 4:1 Барселона 3:1 1:0
Универзитатеа Клуж 5:6 Бугарија Левски-Спартак Софија 4:1 1:5
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 7:4 Швајцарија Лозана 5:1 2:3
Интер Милано Италија 7:1 Малта Валета 6:1 1:0
Берое Стара Загора 10:1 Австрија Австрија Виена 7:0 3:1
УТА Арад 1:4 Шведска Норкепинг 1:2 0:2
ЕПА Ларнака Кипар 0:2 СССР Арарат Јереван 0:1 0:1
АЕК Атина 4:2 Унгарија Шалготарјан 3:1 1:1
Ескишехирспор Турција 1:5 Италија Фјорентина 1:2 0:3
Дукла Прага Чехословачка 3:5 Социјалистичка Федеративна Република Југославија ОФК Београд 2:2 1:3
Слован Братислава Чехословачка 8:1 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Војводина 6:0 2:1
Динамо Тбилиси СССР 3:4 Холандија Твенте 3:2 0:2
Рух Хожов Полска 3:1 Турција Фенербахче 3:0 0:1
Динамо Дрезден Источна Германија 4:2 Австрија ВЕСТ Линц 2:0 2:2
Видовре Данска -1 Финска Хелсинки

1 Видовре се пласирал во второто коло поради тоа што екипата на Хелсинки се повлекла од натпреварувањето.

Второ коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 24 и 25 октомври, а реванш натпреварите на од 1 до 8 ноември 1972 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Динамо Берлин Источна Германија 3:2 Бугарија Левски-Спартак Софија 3:0 0:2
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 6:1 Данска Видовре 3:0 3:1
Порто Португалија 5:3 Белгија Клуб Брухе 3:0 2:3
Тотенхем Хотспар Англија 4:1 Олимпијакос 4:0 0:1
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 4:1 Валенсија 3:1 1:0
Интер Милано Италија 4:2 Шведска Норкепинг 2:2 2:0
Викинг Норвешка 2:9 Западна Германија Келн 1:0 1:9
Берое Стара Загора 3:1 Унгарија Хонвед 3:0 0:1
Фејенорд Холандија 5:5[1] Социјалистичка Федеративна Република Југославија ОФК Београд 4:3 1:2
Ливерпул Англија 6:1 АЕК Атина 3:0 3:1
Виторија Сетубал Португалија 2:2[1] Италија Фјорентина 1:0 1:2
Грасхопер Швајцарија 3:7 СССР Арарат Јереван 1:3 2:4
Куф Португалија 2:3 Западна Германија Кајзерслаутерн 1:3 1:0
Лас Палмас 3:2 Чехословачка Слован Братислава 2:2 1:0
Рух Хожов Полска 0:4 Источна Германија Динамо Дрезден 0:1 0:3
Фрем Данска 0:9 Холандија Твенте 0:5 0:4

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 28 и 29 ноември, а реванш натпреварите на 13 декември 1972 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Арарат Јереван СССР 2:2
(4:5 пен)
Западна Германија Кајзерслаутерн 2:0 0:2
Келн Западна Германија 0:5 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 0:0 0:5
Тотенхем Хотспар Англија 2:1 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 2:0 0:1
Твенте Холандија 4:2 Лас Палмас 3:0 1:2
ОФК Београд Социјалистичка Федеративна Република Југославија 3:1 Бугарија Берое Стара Загора 0:0
Виторија Сетубал Португалија 2:1 Италија Интер Милано 2:0 0:1
Динамо Берлин Источна Германија 1:3 Англија Ливерпул 0:0 1:3
Порто Португалија 1:3 Источна Германија Динамо Дрезден 1:2 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 6 и 7 март, а реванш натпреварите на 20 и 21 март 1973 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Кајзерслаутерн Западна Германија 2:9 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 1:2 1:7
ОФК Београд Социјалистичка Федеративна Република Југославија 3:4 Холандија Твенте 3:2 0:2
Тотенхем Хотспар Англија 2:2[1] Португалија Виторија Сетубал 1:0 1:2
Ливерпул Англија 3:0 Источна Германија Динамо Дрезден 2:0 1:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 10 и 11 април, а реванш натпреварите на 25 април 1973 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Ливерпул Англија 2:2[1] Англија Тотенхем Хотспар 1:0 1:2
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 5:1 Холандија Твенте 3:0 2:1

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

10 мај 1973.
Ливерпул Англија 3 – 0 Западна Германија Борусија Менхенгладбах Енфилд, Ливерпул
Публика: 41,169
Судија: Ерих Линемаер (Австрија)
Киган гол 21, 32'
Лојд гол 61'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

23 мај 1973
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 2 – 0 Англија Ливерпул Стадион Бекелберг, Менхенгладбах
Публика: 34,905
Судија: Павел Казаков (Советски Сојуз)
Хајнкес гол 29, 40'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипта се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови во гости.