Куп на УЕФА 1974-1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1974-1975
Податоци за купот
Датуми11 септември 1974 — 21 мај 1975
Екипи64
Финале
ШампиониЗападна Германија Борусија Менхенгладбах
(1. титула)
Вице-шампионХоландија Твенте
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Јуп Хајнкес (11 голови)

УЕФА Куп 1974/75 — трета сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 11 септември 1974 и завршило со финален двомеч одигран на 7 и 21 мај 1975 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, трета сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни од 11 до 19 септември, а реванш натпреварите до 2 до 3 октомври 1974 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Олимпик Лион Франција 11:1 Луксембург Ред бојс Диферданж 7:0 4:1
Валир Исланд 1:2 Северна Ирска Портдаун 0:0 1:2
Дерби Каунти Англија 6:2 Швајцарија Сервет 4:1 2:1
Ипсвич Таун Англија 3:3[1] Холандија Твенте 2:2 1:1
Стоук Сити Англија 1:1[1] Холандија Ајакс 1:1 0:0
Моленбек Белгија 5:2 Шкотска Данди 1:0 4:2
Розенборг Норвешка 3:12 Шкотска Хибернијан 2:3 1:9
Порто Португалија 5:4 Англија Вулверхемптон Вондерерс 4:1 1:3
Етар Велико Тарново 0:3 Италија Интер Милано 0:0 0:3
Горник Забже Полска 2:5 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Партизан 2:2 0:3
Старт Норвешка 1:7 Шведска Јургорден 1:2 0:5
Болуспор Турција 0:4 Динамо Букурешт 0:1 0:3
Спартак Москва СССР 3:3[1] Социјалистичка Федеративна Република Југославија Вележ Мостар 3:1 0:2
Бешикташ Турција 2:3 Стеагул Рошу Брашов 2:0 0:3
Вакер Инсбрук Австрија 2:4 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 2:1 0:3
Штурм Грац Австрија 2:2[1] Белгија Антверпен 2:1 0:1
Рандерс Фреја Данска 1:1 Источна Германија Динамо Дрезден[1] 1:1 0:0
Хамбургер Западна Германија 4:0 Ирска Бохимијан 3:0 1:0
Рапид Виена Австрија 3:2 Арис Солун 3:1 0:1
Реал Сосиедад 0:5 Чехословачка Баник Острава 0:1 0:4
Локомотива Пловдив 4:4[1] Унгарија Раба ЕТО Ѓер 3:1 1:3
Естер Шведска 4:4[1] СССР Динамо Москва 3:2 1:2
Нант Франција 3:2 Полска Легија Варшава 2:2 1:0
Наполи Италија 3:1 Унгарија Видеотон 2:0 1:1
Форвертс Франкфурт Источна Германија 2:4 Италија Јувентус 2:1 0:3
Грасхопер Швајцарија 3:2 Панатинајкос 2:0 1:2
Торино Италија 2:4 Западна Германија Фортуна Диселдорф 1:1 1:3
Келн Западна Германија 9:2 Финска КПВ Кокола 5:1 4:1
Амстердам Холандија 12:0 Малта Хибернијанс 5:0 7:0
КБ Данска 3:6 Атлетико Мадрид 3:2 0:4
Виторија Сетубал Португалија 1:5 Реал Сарагоса 1:1 0:4
Дукла Прага Чехословачка -1 Кипар Пезопорикос Ларнака

1 Дукла Прага се пласирала во второто коло поради повлекувањето на Пезопорикос од натпреварувањето.

Друго коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 22 и 21 октомври, а реванш натпреварите на 5 и 6 ноември 1974 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дерби Каунти Англија 4:4
(7:6 пен.)
Атлетико Мадрид 2:2 2:2
Хибернијан Шкотска 2:8 Италија Јувентус 2:4 0:4
Партизан Социјалистичка Федеративна Република Југославија 6:1 Северна Ирска Портдаун 5:0 1:1
Нант Франција 1:2 Чехословачка Баник Острава 1:0 0:2 (прод.)
Динамо Букурешт 3:4 Западна Германија Келн 1:1 2:3
Раба ЕТО Ѓер Унгарија 2:3 Западна Германија Фортуна Диселдорф 2:0 0:3
Рапид Виена Австрија 1:2 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Вележ Мостар 1:1 0:1
Динамо Дрезден Источна Германија 1:1
(4:3 пен)
СССР Динамо Москва 1:0 0:1
Грасхопер Швајцарија 2:6 Реал Сарагоса 2:1 0:5
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 6:2 Франција Олимпик Лион 1:0 5:2
Хамбургер Западна Германија 10:1 Стеагул Рошу Брашов 8:0 2:1
Твенте Холандија 3:1 Белгија Моленбек 2:1 1:0
Јургорден Шведска 1:5 Чехословачка Дукла Праг 0:2 1:3
Интер Милано Италија 1:2 Холандија Амстердам 1:2 0:0
Наполи Италија 2:0 Португалија Порто 1:0 1:0
Ајакс Холандија 2:2[1] Белгија Антверпен 1:0 1:2

Трето коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 27 ноември, а реванш натпреварите на 11 декември 1974.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Наполи Италија 1:3 Чехословачка Баник Острава 0:2 1:1
Хамбургер Западна Германија 6:3 Источна Германија Динамо Дрезден 4:1 2:2
Дукла Прага Чехословачка 3:6 Холандија Твенте 3:1 0:5
Партизан Социјалистичка Федеративна Република Југославија 2:5 Западна Германија Келн 1:0 1:5
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 9:2 Реал Сарагоса 5:0 4:2
Амстердам Холандија 5:1 Западна Германија Фортуна Диселдорф 3:0 2:1
Јувентус Италија 2:2[1] Холандија Ајакс 1:0 1:2
Дерби Каунти Англија 4:5 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Вележ Мостар 3:1 1:4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 5 март, а реванш натпреварите на 19 март 1975.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Јувентус Италија 2:0 Западна Германија Хамбургер 2:0 0:0
Келн Западна Германија 8:3 Холандија Амстердам 5:1 3:2
Вележ Мостар Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:2 Холандија Твенте 1:0 0:2
Баник Острава Чехословачка 1:4 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 0:1 1:3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 9 април, а реванш натпреварите на 23 април 1975.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Твенте Холандија 4:1 Италија Јувентус 3:1 1:0
Келн Западна Германија 1:4 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 1:3 0:1

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

7 мај 1975
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 0–0 Холандија Твенте Стадион Рајн, Диселдорф
Публика: 42.368
Судија: Карољ Палотај (Унгарија)

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

21 мај 1975
Твенте Холандија 1 – 5 Западна Германија Борусија Менхенгладбах стадион Дикман, Енсхеде
Публика: 21.767
Судија: Паул Шилер (Австрија)
Дрост гол 76' Симонсен гол 2, 86' (пен.)
Хајнкес гол 9, 50, 60'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови во гости.