Роберто Галија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија Роберто Галија
Лични податоци
Роден на 16 март 1963 (1963-03-16) (57 г.)
Роден во Трапани, Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1983 Комо Комо 56 (6)
1983-1986 Сампдорија Сампдорија 71 (2)
1986-1988 Верона Верона 57 (7)
1988-1994 Јувентус Јувентус 157 (5)
1994 Асколи Асколи 0 (0)
1994-1998 Комо Комо 92 (1)
Репрезентација
1992 Италија Италија 3 (0)
Раководител на екипите
2004 Комо Комо
2004–2006 Кјасо Кјасо
2007 Про Верчели
2007-2008 Турате
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Роберто Галија (италијански: Roberto Galia; р. на 16 март 1963 во Трапани) е италијански фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред.

Тој ја претставувал репрезентацијата на Италија на сениорско ниво на само три натпревари, но исто така настапувал на Летните олимписки игри 1988.

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]