Куп на саемските градови 1955/58

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топката користена во првото финале на Купот на саемот, во 1958 година, сега изложена во музејот на ФК Барселона

Куп на саемските градови 1955/58 — првото издание на Купот на саемските градови. Купот траел три сезони, од 1955 до 1958 година. Првото натпреварување почнало со групна фаза во која секој од тимовите играл по двапати, еднаш на домашен и еднаш на гостински терен. Поради правилото дека секој град мора да има само еден претставник, многу градови со повеќе фудбалски клубови ги бирале најдобрите играчи од тие тимови коишто би го претставувале градот. Еден од овие, Лондон XI, стигнал до финалето каде што се натпреварувал во двомеч со шпанскиот клуб Барселона од којшто биле поразен.

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ. ПГ. ГР. Бод.
Шпанија Барселона 2 1 1 0 7 3 +4 3
Данска Копенхаген XI 2 0 1 1 3 7 –4 1
Австрија Виена XI Виена се откажала од учеството
  БАР КОП ВИЕ
Барселона 6:2
Копенхаген XI 1:1
Виена XI

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ. ПГ. ГР. Бод.
Англија Бирмингем Сити 4 3 1 0 6 1 +5 7
Италија Интер 4 2 1 1 6 2 +4 5
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб XI 4 0 0 4 0 9 –9 0
  БС ИНТ ЗГР
Бирмингем Сити 2:1 3:0
Интер 0:0 4:0
Загреб XI 0:1 0:1

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ. ПГ. ГР. Бод.
Швајцарија Лозана 2 1 0 1 10 9 +1 2
Источна Германија Лајпциг XI 2 1 0 1 9 10 –1 2
Германија Келн XI Келн се откажал од учеството
  ЛОЗ ЛПЦ КЛН
Лозана 7:3
Лајпциг XI 6:3
Келн XI

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ. ПГ. ГР. Бод.
Англија Лондон XI 4 3 0 1 9 3 +6 6
Германија Франкфурт XI 4 2 0 2 10 10 ±0 4
Швајцарија Базел XI 4 1 0 3 7 13 –6 2
  ЛНД ФРФ БАЗ
Лондон XI 3:2 1:0
Франкфурт XI 1:0 5:1
Базел XI 0:5 6:2

Полуфиналe[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 16 септември и 23 октомври, а реванш натпреварите на 23 октомври и 13 ноември 1957 година.

Вкупен резултат 1 натпревар 2 натпревар
Лозана Швајцарија 2:3 Англија Лондон XI 2:1 0:2
Бирмингам Сити Англија 4:4 Шпанија Барселона 4:3 0:1

Трета средба[уреди | уреди извор]

Средбата се одиграла на 23 ноември 1957 година.

Резултат
Бирмингем Сити [[File:Предлошка:Naz/England|class=noviewer|Предлошка:Naz/England|20x16px]] 1:2 [[File:Предлошка:Naz/Spain|class=noviewer|Предлошка:Naz/Spain|20x16px]] Барселона

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лондон XI Англија 2–8 Шпанија Барселона 2–2 0–6