Куп на саемските градови 1961/62

Од Википедија — слободната енциклопедија

Куп на саемските градови 1961/62 — 4. издание на Купот на саемските градови. Во оваа сезона имало дури пет претставници од некои поголеми европски градови, три од кои биле исфрлени во првото коло. Финалето било првото европско финале кое се одиграло помеѓу два клубови од иста земја - Шпанија. Во финалниот двомеч Валенсија издвоила победа на Барселона со вкупен резултат од 7–3. Екипата на Валенсија стигнала до финалето во следните две сезони од ова натпреварување.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лозана Спорт Швајцарија -
Валенсија Шпанија 7–1 Англија Нотингем Форест 2–0 5–1
Ројал Унион Сеинт-Гилој Белгија 1–5 Шкотска Хартс Мидлтонијан 1–3 0–2
Келн Западна Германија 4–41 Италија Интернационале 4–2 0–2
Ираклис Грција -
Милан Италија 0–2 Југославија Нови Сад XI 0–0 0–2
Стразбур Франција 3–13 Унгарија МТК 1–3 2–10
Спратак Брно Чехословачка 3–6 Источна Германија Лајпциг XI 2–2 1–4
Хановер Германија 0–3 Шпанија Еспањол 0–1 0–2
Бирмингем Сити Англија -
Базел IX Швајцарија 2–5 Југославија Црвена ѕвезда Белград 1–1 1–4
Хибернијан Шкотска 6–4 Португалија Белененсес 3–3 3–1
Лион Франција 6–7 Англија Шефилд Венздеј 4–2 2–5
Рома Италија -
Западен Берлин XI Германија 1–3 Шпанија Барселона 1–0 0–3
Копенхаген IX Данска 4–9 Југославија Динамо Загреб 2–7 2–2

1Интер се пласирал во осминафиналето по одигран плеј-оф натпревар кој завршил 5–3.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лозана Спорт Швајцарија 3–4 Шпанија Валенсија 3–4
Хартс Мидлтонијан Шкотска 0–5 Италија Интернационале 0–1 0–4
Ираклис Грција 3–10 Југославија Нови Сад XI 2–1 1–9
МТК Унгарија 3–3 Источна Германија Лајпциг XI 3–0 0–3
Еспањол Шпанија 5–3 Англија Бирмингем Сити 5–2 0–1
Црвена ѕвезда Белград Југославија 5–0 Шкотска Хибернијан 4–0 1–0
Шефилд Венздеј Англија 4–1 Италија Рома 4–0 0–1
Барселона Шпанија 7–3 Југославија Динамо Загреб 5–1 2–2

1МТК се пласирал во осминафиналето по одигран плеј-оф натпревар кој завршил 2–0.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Валенсија Шпанија 5–3 Италија Интернационале 2–0 3–3
Нови Сад XI Југославија 2–6 Унгарија МТК 1–4 1–2
Еспањол Шпанија 2–6 Југославија Црвена ѕвезда Белград 2–1 0–5
Шефилд Венздеј Англија 3–4 Шпанија Барселона 3–2 0–2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Валенсија Шпанија 10–3 Унгарија МТК 3–0 7–3
Црвена ѕвезда Белград Југославија 1–6 Шпанија Барселона 0–2 1–4

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

8 септември 1962
Валенсија Шпанија 6–2 Шпанија Барселона Стадион Местаља, Валенсија
Гледачи: 65,000
Судија: Жозеф Барберан (Франција)
Јосу гол 14'42'
Жиљо гол 35'54'67'
Нуњес гол 74'
Коцис гол 4'20'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

12 септември 1962
Барселона Шпанија 1–1 Шпанија Валенсија Камп ноу, Барселона
Гледачи: 60,000
Судија: Жулио Кампанати (Италија)
Коцис гол 46' Жиљо гол 87'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]