ФК Ираклис

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Ираклис
Iraklis Logo
Целосно име Гимнастички Клуб Ираклис Солун
Γυμναστικός Σύλλογος Ηρακλής Θεσσαλονίκης
Основан 1908
Распаднат
Стадион Стадион Кафтанзоглијо
Капацитет 28.029
Лига Грчка Суперлига
2009/2010 10.
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Ираклис (грчки: Γυμναστικός Σύλλογος Ηρακλής Θεσσαλονίκης) — грчки фудбалски клуб од Солун кој моментално игра во Грчка Суперлига. Клубот игра на стадионот Кафтанзоглијо во Солун.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1908 година во центарот на Солун. Првото име на клубот било Македоникос. Во 1911 година клубот бил преименуван во Ираклис. Ираклис за првпат победил во Солунска Фудбалска Лига во 1914 година, а за вторпат во 1915 година. Клубот исто така има освоено 5 ЕПСМ Лиги (пред 1959 година).[1] Во 1976 година Ираклис освои Грчкиот Куп. Во финалето Ираклис победи Олимпиакос.[2] Во 1985 година Ираклис освои Балканскиот Куп. Во финалето Ираклис го победил романскиот клуб Арџеш Питешт со 4-1 во Солун и загубил 3-1 во Питешт.[3]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Грција ОД Ѓоргос Киријазис
4 Грција ОД Тасос Катсабис
5 Грција ОД Ѓоргос Кацикас
6 Грција ОД Петрос Канакудис
7 Полска СР Роберт Шот
8 Грција СР Стељос Илијадис
10 Романија СР Богдан Мара
11 Бразил СР Карлиниос
12 Мароко НП Монсеф Зерка
13 Уругвај ОД Пабло Лима
14 Уругвај СР Марсел Роман
15 Нигерија СР Сани Кејта
16 Шпанија ОД Хосеми
17 Грција СР Манолис Папастерјанос
18 Грција НП Томас Цитас
Бр. Позиција Играч
19 Грција ОД Никос Арабаѕис Хозе Мануел Пинто
20 Романија НП Виктораш Јакоб
21 Грција ГМ Димитрис Елефтеропулос
26 Аргентина СР Питу
27 Грција СР Пасхалис Вуцјас
29 Камерун НП Луис Енгуат-Махоп
30 Аргентина СР Хавијер Роблес
31 Грција ГМ Илиас Мелкас
33 Полска ГМ Норберт Витковски
37 Грција ГМ Ѓоргос Бандис
40 Камерун СР Жоел Епале
66 Португалија СР Дани
77 Алжир НП Карим Солтани
91 Грција СР Димитрис Стаму
92 Грција ГМ Јанис Гуѕелас

Почести[уреди | уреди извор]

Регионални[уреди | уреди извор]

Солунска Лига

Шампиони (1): 1914, 1915

ЕПСМ Лига

Шампиони (5): 1926-1927, 1938-39, 1939-40, 1950-51, 1951-52
Вицешампиони (6): 1923-24, 1925-1926, 1929-30, 1936-37, 1946-47, 1952-53

Домашни[уреди | уреди извор]

Вицешампиони (3): 1933-34, 1938-39, 1946-47
Шампиони (1): 1975-1976
Вицешампиони (4): 1946-47, 1956-57, 1979-80, 1986-87

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Шампиони (1): 1984-1985

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Greece - Final Tables 1906-1959“ (англиски). RSSSF. Посетено на 19 February 2011.
  2. „Greece - List of Cup Winners“ (англиски). RSSSF. Посетено на 19 February 2011.
  3. „Balkan Cup 1980-94“ (англиски). RSSSF. Посетено на 19 February 2011.

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]

Официјална страница на ФК Ираклис