Куп на саемските градови 1958/60

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Барселона била победник на Купот на саемските градови 1958/60 — 2. титула

Куп на саемските градови 1960/61 — втора сезона на Купот на саемските градови во фудбал. Ова било замислено како натпреварување помеѓу репрезентации од саемските градови, кои би можеле да претставуваат и фудбалски клубови. Натпреварувањето траело од 1958 до 1960 година.

Од 16 екипи учесници, фудбалските репрезентации од саемските градови имале Келн, Лајпциг, Копенхаген, Загреб, Белград и Базел, додека пак останатите 10 биле фудбалски клубови. Лондон бил претставуван од Челзи, РимРома, МиланоИнтер, БарселонаФК Барселона, ХановерХановер 96, БудимпештаУјпешт, ЛозанаФК Лозана Спорт, БриселРојал Унион Сеинт-Гилој, БирмингемФК Бирмингем Сити и ЛионОлимпик Лион.

Резултати[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Натпревар Клуб Држава вкупен рез. Држава Клуб 1. натп. 2. натп.
1 Ројал Унион Сеинт-Гилој, Брисел  Белгија 6 - 2 Источна Германија Источна Германија Лајпциг XI, 6-1 0-1
2 Хановер 96 Хановер Германија Германија 2 - 4  Италија Рома Рим 1-3 1-1
3 Келн XI Германија Германија 2 - 4  Англија Бирмингем, Бирмингем 2-2 0-2
4 Загреб XI СФРЈ Југославија 4 - 3 Унгарија Унгарија Ујпешт Будимпешта 4-2 0-1
5 Копенхаген XI  Данска 0 - 7  Англија ФК Челси, Лондон 0-3 0-4
6 Белград XI СФРЈ Југославија 11 - 4  Швајцарија Лозана Спорт, Лозана 6-1 5-3
7 Базел XI  Швајцарија 3 - 7 Шпанија Шпанија ФК Барселона, Барселона 1-2 2-5
8 Интер, Милано Италија Италија 8 - 1  Франција ФК Олимпик Лион, Лион 7-0 1-1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Натпревар Клуб Држава вкупен рез. Држава Клуб 1. натп. 2. натп.
1 Ројал Унион Сеинт-Гилој, Брисел  Белгија 3 - 1  Италија Рома Рим 2-0 1-1
2 Бирмингем, Бирмингем  Англија 4 - 3 СФРЈ Југославија Загреб XI 1-0 3-3
3 ФК Челзи, Лондон  Англија 2 - 4 СФРЈ Југославија Белград XI 1-0 1-4
4 ФК Барселона, Барселона Шпанија Шпанија 8 - 2 Италија Италија ФК Интер Милано 4-0 4-2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпревар Клуб Држава вкупен рез. Држава Клуб 1. натп. 2. натп.
1 Ројал Унион Сеинт-Гилој, Брисел  Белгија 4 - 8  Англија Бирмингем, Бирмингем 2-4 2-4
2 Белград XI СФРЈ Југославија 2 - 4 Шпанија Шпанија ФК Барселона, Барселона 1-1 1-3

Финале[уреди | уреди извор]

Натпревар Клуб Држава вкупен рез. Држава Клуб 1. натп. 2. натп.
1 Бирмингем, Бирмингем  Англија 1 - 4 Шпанија Шпанија ФК Барселона, Барселона 0-0 1-4

Поврзано[уреди | уреди извор]