Куп на саемските градови 1960/61

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Куп на саемските градови 1960/61 — трето издание на Купот на саемските градови и првото кое се одиграло во една сезона. Бирмингем Сити повторно стигнал до финалето, но повторно изгубил, овој пат од Рома. Повторно одреден број од земји пратиле свој претставник (репрезентација на град или клуб) за секој од нивните поголеми градови.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Интер Италија 14–3 Западна Германија Хановер 8–2 6–1
Лајпциг XI Источна Германија 6–61 Југославија Белград XI 5–2 1–4
КБ Данска 11–4 Швајцарија Базел XI 8–1 3–3
Бирмингем Сити Англија 5–3 Унгарија Ујпешт 3–2 2–1
Загреб XI Југославија 4–5 Шпанија Барселона 1–1 3–4
Хибернијан Шкотска - Швајцарија Лозана Спорт
Лион Франција 3–4 Германија Келн XI 1–3 2–1
Ројал Унион Сеинт-Гилој Белгија 1–4 Италија Рома 0–0 1–4

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Интер Италија 5–1 Југославија Белград XI 5–0 0–1
КБ Данска 4–9 Англија Бирмингем Сити 4–4 0–5
Барселона Шпанија 6–7 Шкотска Хибернијан 4–4 2–3
Келн XI Западна Германија 2–21 Италија Рома 0–2 2–0

Semi-finals[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Интер Италија 2–4 Англија Бирмингем Сити 1–2 1–2
Хибернијан Шкотска 5–51 Италија Рома 2–2 3–3

Финале[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

27 септември 1961
Бирмингем Сити Англија 2–2 Италија Рома Сент Ендру, Бирмингем
Гледачи: 21,005
Судија: Боб Дејвидсон (Шкотска)
Хелавел гол 78'
Орит гол 85'
Манфредини гол 30' гол 56'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

11 октомври 1961
Рома Италија 2–0 Англија Бирмингем Сити Олимписки стадион, Рим
Гледачи: 60,000
Судија: Пјер Швинте (Франција)
Фармер гол 56' (o.g.)
Пестрин гол 90'

Рома победила со вкупен резултат 4–2.

Поврзано[уреди | уреди извор]