Лукас Моура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукас Моура
Lucas MouraPSG.jpg
Лукас Моура со тимот на Париз Сен Жермен во 2013
Лични податоци
Полно име Лукас Родригес Моура да Силва[1]
Роден на 13 август 1992 (1992-08-13) (30 г.)
Роден во Сао Пауло, Brazil
Висина 1.72 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Хотспар
Број 27
Младинска кариера
1999–2002 Јувентус-СП
2002–2005 Коринтијанс
2005–2010 Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Сао Пауло 74 (19)
2013–2018 Париз Сен Жермен 153 (34)
2018– Тотенхем Хотспар 14 (3)
Репрезентација
2011–2012 Бразил под 20 9 (4)
2012 Бразил под 23 5 (1)
2011– Бразил 35 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
34, 13 October 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 00:34, 13 October 2018 (UTC)

Лукас Родригес Моура да Силва (роден на 13 август 1992), познат како Лукас или Лукас Моура, е бразилски професионален фудбалер кој игра како десно крило за англискиот клуб „Тотенхем“.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 17 February 2018.
  2. „Player Profile“. Paris Saint-Germain Official Site. Архивирано од изворникот на 2017-09-16. Посетено на 1 December 2013.