Прејди на содржината

Крис Хјутон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крис Хјутон
Chris Hughton
Лични податоци
Роден на 11 декември 1958(1958-12-11)(65 г.)
Роден во Форест Гејт, Англија
Висина 1,70 м
Позиција страничен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Норич (Менаџер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1977–1990 Тотенхем 297 (12)
1990-1992 Вест Хем Јунајтед 32 (0)
1992–1993Брентфорд 32 (0)
Репрезентација
1979-1991 Република Ирска 53 (1)
Тренер на екипи
1998–2008 Тотенхем
2008 Њукасл Јунајтед
2009–2010 Њукасл Јунајтед
2011-2012 Бирмингем Сити
2012- Норич Сити
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Кристофер Вилијам Жерар "Крис" Хјутон (роден на 11 декември, 1958) — професионален фудбалски менаџер и поранешен играч кој моментално го води тимот на Норич Сити.

По неговото професионално деби на возраст од 20 години, Хјутон поминува најголем дел од неговата играчка кариера во дресот на Тотенхем како лев бек, заминувајќи во 1990 година, по цели 13 години. По релативно краток престој во тимовите на Вест Хем Јунајтед и Брентфорд, Хјутон се пензионира од играње фудбал во 1993 година на возраст од 34. Тој запишал и 53 натпревари за репрезентацијата на Република Ирска која ја одбира за своја репрезентација (иако е роден во Англија), постигнувајќи еден гол и ги започнал сите три натпревари на Ирска на Евро 1988 во Западна Германија.

Од 1993 до 2007 година, Хјутон работел како тренер на млади возрасти, а потоа бил асистент менаџер на Тотенхем. За тој долг период тој работел со 10 различни менаџери, а краток период бил и менаџер на првиот тим во 1997 година, но како вршител на должноста. Тој му се приклучува на Њукасл како помошник тренер во 2008 година, а по нивното испаѓање, тој стана новиот менаџер на тимот. Тој го водеше Њукасл кон враќање во англиската Премиер лига во својата прва сезона на чело на тимот, а на патот кршејќи голем бројот на рекорди си ја обезбедува менаџерската позиција за постојано време. Тој беше отпуштен од Њукасл кко резултат на несогласувањата со сопственикот на клубот Мајк Ешли во декември 2010, иако неговиот тим беше на сигурното 12. место на табелата. Хјутон потоа ги водеше Бирмингем Сити една сезона, стигнувајќи до 4-то место во лигата но не успева да обезбеди промоција и да го врати тимот во Премиер лигата како што тоа му појде од рака со Њукасл. Пред почетокот на сезоната 2012-2013 тој е назначен за менаџер на Норич во јуни 2012 година, каде го зазема местото на неодамна заминатиот Пол Ламберт (кој ја презема Астон Вила) кој го водеше тимот до голем број успеси сезони предтоа.

Титули[уреди | уреди извор]

како играч[уреди | уреди извор]

Тотенхем
Брентфорд

како менаџер[уреди | уреди извор]

Њукасл Јунајтед

Надворешни врски[уреди | уреди извор]