Рајан Сесењон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајан Сесењон
2020-03-10 Fußball, Männer, UEFA Champions League Achtelfinale, RB Leipzig - Tottenham Hotspur 1DX 3696 by Stepro.jpg
Лични податоци
Полно име Куаси Рајан Сесењон[1]
Роден на 18 мај 2000 (2000-05-18) (23 г.)[2]
Роден во Рохамптон, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м[3]
Позиција лев бек, лево крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 19
Младинска кариера
Фулам Фулам
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016-2019 Фулам Фулам 106 (22)
2019- Тотенхем Тотенхем 10 (0)
2020-2021Хофенхајм Хофенхајм 23 (2)
Репрезентација
2015-2016 Англија Англија 16 10 (2)
2016 Англија Англија 17 5 (0)
2016-2017 Англија Англија 19 14 (4)
2018- Англија Англија 21 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Куаси Рајан Сесењон (роден на 18 мај 2000 во Рохамптон) — англиски фудбалер од бенинско потекло, лев бек или лево крило на Тотенхем и на англиската репрезентација под 21 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Сесењон е роден во Рохамптон, Лондон.[3] Има брат близнак Стивен, кој исто така игра за Фулам.[4] Исто така тој е далечен братучед на поранешниот репрезентативец на Бенин и моментален член на турски Генчлербирлиги, Стефан Сесењон.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Својата фудбалска кариера Рајан Сесењон ја започнал во академијата на Фулам во 2008 година кога се приклучил на нивниот тим под 9 години.[3]

Своето деби за првиот тим на Фулам го направил на 9 август 2016, во натпреварот од Лига купот против Лејтон Ориент на возраст од само 16 години и 81 ден.[6] Седум дена подоцна, на 16 август, дебитирал во првенствен натпревар во Чемпионшип лигата против Лидс Јунајтед што завршил со резултат 1-1.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of players under written contract registered between 01/07/2016 and 31/07/2016“ (PDF). The Football Association. стр. 12. Посетено на 9 January 2017.
  2. „Ryan Sessegnon“. UEFA. Посетено на 10 August 2016.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Ryan Sessegnon“. Fulham F.C. Посетено на 24 May 2017.
  4. Singer, Jonny (21 October 2015). „Fulham's future looking bright after toppling big guns to win the Premier League's U16 International Cup... but patience is key to success, says academy coach Kevin Betsy“. Daily Mail. London. Посетено на 14 September 2016.
  5. Collomosse, Tom (27 January 2017). „Fulham teen Ryan Sessegnon can rise to challenge as Chelsea, Tottenham and Europe look on“. London Evening Standard. Посетено на 7 June 2017.
  6. „Leyton Orient 2–3 Fulham“. BBC Sport. 9 August 2016. Посетено на 10 August 2016.
  7. „Wood strikes to clinch late point“. Leeds United F.C. 16 August 2016. Посетено на 16 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]