Олимписки стадион (Лондон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки стадион (Лондон)
Место
Отворен
Сопственик
Игра
Гледачи
Панорамска слика од внатрешноста на стадионот во Лондон

Олимпискиот стадион (англ. Olympic Stadium) е главниот спортски објект во Летни олимписки игри и параолимпијадата во 2012 во Лондон. Стадионот се наоѓа во подрачјето Стратфорд и има сместивост од 80.000 гледачи. Со ова е трет по големина во Британија, веднаш по Вембли и Твикенем. Подготовките на земјиштето започнале во 2007, а изградбата официјално почнала на 22 мај 2008. Изградбата завршила на 29 март 2011. Стадионот ќе биде и домаќин на Светското првенство во атлетика 2017.[1]

Обвивка[уреди | уреди извор]

Градбата е целосно обвиткана со полиестерско-полиетиленско платно, обезбедени од средства на хемиското претпријатие „Dow Chemical“ под услов претпријатието да рекламира на него до 26 јуни 2012.[2]

Постојани корисници[уреди | уреди извор]

Комитетот за олимписка оставнина едносгласно го избрал ФК Вест Хем Јунајтед за постојан корисник на стадионот.[3] Ова треба да се потврди во блиска иднина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лондон ја победи Доха за домаќин на Меѓународното првенство во атлетика во 2017 г. (англиски)
  2. Кортекас, Ванеса. „„Dow Chemical" склучи договор за олимпијадата“. www.ft.com. Посетено на 4 август 2011. (англиски)
  3. „Вест Хем избран за претпочитан траен корисник на Олимпискиот стадион во Лондон“. Bbc.co.uk. 11 февруари 2011. Посетено на 11 февруари 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°32′19″N 0°00′59″W / 51.53861° СГШ; 0.01639° ЗГД / 51.53861; -0.01639