ФК Арау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Арау
Основан1902
СтадионСтадион Бруглифелд
Арау, Швајцарија
(Капацитет: 8,000)
СопственикШвајцарија Алфрд Шмид
ТренерШвајцарија Свен Крист
ЛигаШвајцарска Супер лига
2013–14Швајцарска Супер лига, 9-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Арау е швајцарски фудбалски клуб, со седиште во градот Арау.

Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, по стекнувањето на промоција на крајот од сезоната 2012-13.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]