Прејди на содржината

Викариџ Роуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викариџ Роуд
Место Вотфорд, Англија Англија
Изграден 1922
Отворен 30 август 1922
Реновиран 1927, 1981, 1994, 2005, 2015
Срушен 15 ноември 2005
Сопственик
Игра Вотфорд Вотфорд
Сарасинс Сарасинс
Гледачи 20,877

Викариџ Роуд е домашен стадион на фудбалскиот клуб Вотфорд и регби клубот Сарасинс. Стадион го заменил поранешниот дом на Вотфорд - Вотфорд Касио Роуд. Првиот натпревар на овој стадион бил одигран на 30 август 1922 година, во кој стршлените го угостиле Милвол.

До 2002 година стадион бил во сопственост на месната пиварница Бенскинс. Вотфорд биле во можност да го купат стадионот во јануари 2002 година, но поради финансиски проблеми истиот бил продаден една година подоцна. Сепак, благодарение на донациите и помошта од големиот навивач на клубот, славниот пејач Елтон Џон, Вотфорд ги повратил правата на стадионот во септември 2004 година. Од 1997 година, ма Викариџ Роуд својте натпревари ги игра и познатиот рагби клуб Сарасинс.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]