Прејди на содржината

Елтон Џон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елтон Џон
Животописни податоци
Родено имеРеџиналд Кенет Двајт
Роден(а)25 март 1947
Жанровирок
Занимањапејач, текстописец, композитор, пијанист
Инструментипијано, тастатура
Период на активност1969 - денес
Мреж. местоhttp://www.eltonjohn.com

Реџиналд Кенет Двајт (роден на 25 март 1947 година[1]), подобро познат како Елтон Џон, е англиски пејач, текстописец, композитор и пијанист.

Кариера[уреди | уреди извор]

Елтон Џон со својот втор албум, Elton John, издаден во 1970 година, се стекнал меѓународна слава.

Во 1972 година со албумот Honky Chateau започнува нов музички стил. Тој е во состојба да напишат и снимат албум брзо помеѓу кола, неговиот договор со DJM, наметнување на ослободувањето на два албуми од една година, и го одведе во САД, Австралија, Нов Зеланд и Јапонија.

Со Goodbye Yellow Brick Road (1973), Елтон Џон потребни во поп на време. Ова се поврзува со двоен албум предизвика хит Candle in the Wind, Bennie and the Jets или Goodbye Yellow Brick Road. Албумот е уште се смета за најголем успех на уметникот.

Елтон Џон и неговата група, исто така, објави уште два албуми, Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy (1975) и Blue Moves (1976), често се смета за најдобро во неговата кариера.

Во 40 години кариера, тој има продадено над 300 милиони албуми и 100 милиони синглови.[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Empty Sky (1969)
 • Elton John (1970)
 • Tumbleweed Connection (1970)
 • Madman across the Water (1971)
 • Honky Chateau (1972)
 • Don't shoot me, I'm only the Piano Player (1973)
 • Caribou (1974)
 • Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy (1975)
 • Rock of the Westies (1975)
 • Blue Moves (1976)
 • A Single Man (1978)
 • Victim of Love (1979)
 • 21 at 33 (1980)
 • The Fox (1981)
 • Jump up (1982)
 • Too low for Zero (1983)
 • Beaking Hearts (1984)
 • Ice on Fire (1985)
 • Leather Jackets (1986)
 • Reg strikes back (1988)
 • Sleeping with the Past (1989)
 • The One (1992)
 • Made in England (1995)
 • The Big Picture (1997)
 • Songs from the West Coast (2001)
 • Peachtree Road (2004)
 • The Captain and the Kid (2006)
 • The Diving Board (2013)
 • Wonderful Crazy Night (2016)
 • Regimental Sgt. Zippo (2021)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Erlewine, Stephen Thomas. „Artist Biography [Elton John]“. AllMusic. Архивирано од изворникот на 28 November 2020. Посетено на 31 March 2014.
 2. Savage, Mark (24 January 2018). „BBC: Elton John to make statement on future“. BBC News. Архивирано од изворникот на 11 August 2019. Посетено на 15 January 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]