Прејди на содржината

Емануел Адебајор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емануел Адебајор
Лични податоци
Полно име Емануел Шеји Адебајор[1]
Роден на 26 февруари 1984(1984-02-26)(40 г.)
Роден во Ломе, Того
Држава  Того
Висина &100000000000001910000001,91 м[2]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир
Број 10
Младинска кариера
1998–1999 OC Agaza
1999–2001 Мец Мец
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2001 Мец Б 10 (3)
2001-2003 Мец Мец 44 (15)
2003-2006 Монако Монако 79 (18)
2006-2009 Арсенал Арсенал 105 (46)
2009-2012 Манчестер Сити Манчестер Сити 34 (15)
2011Реал Мадрид Реал Мадрид 14 (5)
2011-2015 Тотенхем Тотенхем 92 (35)
2016 Кристал Палас Кристал Палас 12 (1)
2017- Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир 48 (23)
Репрезентација
2000- Того Того 81 (31)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:00, 12 July 2011 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20:00, 11 July 2011 (UTC)

Емануел Адебајор (роден на 26 февруари 1984) — тогоански фудбалер со нигериско потекло, напаѓач на Тотенхем Хотспар и на тогоанската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рани години од кариерата[уреди | уреди извор]

Почнал во репрезентацијата на Того за помлади од 15 години и беше набљудуван од Мец. После пробата беше примен во Мец и играше во тимот за под 17 години. Таму играше 2 години, за подоцна да му се приклучи на првиот тим. Таму тој изигра 9 натпревари и постигна 2 гола, а додека во сезоната 2002/03 во 35 натпревари постигна 17 гола.

Во 2003 склучи договор со Монако, тој постигна 7 гола во 17 натпревари. Тој му помогна на Монако да стаса до финалето во Лигата на Шампионите во сезоната 2003/04 со постигнатите 2 гола во 10 натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sheyi Emmanuel Adebayor“ (француски). L'équipe.fr. Посетено на 2010-10-31.
  2. „Realmadrid Player Profile“. Real Madrid Club de Fútbol. 2011. Посетено на 19 April 2011.