Ахмед Елмохамади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ахмед Елмохамади
Ahmed Elmohamady.jpg
Лични податоци
Роден на 9 септември 1987 (1987-09-09) (35 г.)
Роден во Басијун, Египет
Држава Египет Египет
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Астон Вила Астон Вила
Број 27
Младинска кариера
Газл Ел-Махала Газл Ел-Махала
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Газл Ел-Махала Газл Ел-Махала 7 (3)
2006–2011 ЕНППИ ЕНППИ 53 (9)
2010–2011 Сандерленд Сандерленд 56 (1)
2012-2017 Хал Сити Хал Сити 191 (10)
2017- Астон Вила Астон Вила 99 (3)
Репрезентација
2007- Египет Египет 74 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ахмед Елмохамади (арапски: أحمد المحمدي) — египетски фудбалер, играч од одбраната или од средниот ред на Астон Вила.

Пред да дојде во Астон Вила, тој играл уште за две други англиски екипи Хал Сити и Сандерленд. Кариерата ја започнал во својата родна земја каде најпрво играл за Газл Ел Махала, а потоа и за ЕНППИ.

Титули[уреди | уреди извор]

Репрезентација на Египет[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]