Омар Габер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Омар Махмуд Габер ( арап. عمر محمود جابر‎ , романизиран; Каиро, 30 јануари 1992 година ) бил професионален египетски фудбалер кој играл на позицијата десен бек .

Тој играл во египетскиот сениорски тим од 2011 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Габер поднесол оставка во фудбалската школа Замалека Гиза во 2010 година започнал и професионална кариера. Со Замалек ја освоил титулата египетски шампион во сезоната 2014/15 и тројца победници на Националниот куп во сезоните 2012/13, 2013/14. 2014/15 година. По 6 години и над 110 натпревари одиграни на египетското првенство, во мај 2016 година тој потпишал четиригодишен договор со швајцарскиот Базел . Тој го направил своето ново деби на 24 јули истата година во натпревар против Сион (победа од 3: 0), а своето европско деби го завршил со националните шампиони и титулите на Купот на Швајцарија.

Во текот на 2018 година играл како позајмен играч во тимот на Лос Анџелес МЛС .

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Првиот настап го имал во националниот дрес за младата репрезентација на 17 април 2011 година против Габон, а подоцна истата година, тој исто така учествувал на Светскиот куп под 20 години во Колумбија .

Играл за Египет и на Олимписките игри во 2012 година во Лондон, на турнир на кој Египќаните биле поразени во четвртфиналето од Јапонија .

Со сениорската репрезентација, тој освоил сребрен медал на Купот на Африканските нации 2017 година во Габон . Тој исто така бил дел од репрезентацијата на СП 2018 година во Русија .

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Фудбалска репрезентација на Египет

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]