Африкански куп на нации 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2010
Африкански куп на нации 2010
Општо за првенството
Домаќин(и) Ангола
      градови 4
      стадиони 6
Период на одржување 10 јануари - 31 јануари 2010
Број на учесници 15
Распределба на медалите
Шампион  Египет
Второ место  Гана
Трето место  Нигерија
Четврто место  Алжир
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 29
Дадено голови 71  (2.45 по натпревар)
2008
2012

Африкански куп на нации во 2010 година — 27-мо африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Ангола од 10 јануари - 31 јануари 2010 година. На ова првенство учество зеле 15 репрезентации. Вкупно биле одиграни 29 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Египет.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Луанда

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Angola" does not exist

Кабинда
Стадион 11 ноември Стадион Кабинда
Капацитет: 50,000 Капацитет: 20,000
Бенгела Лубанго
Стадион Бенгела Стадион Лубанго
Капацитет: 35,000 Капацитет: 20,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Ангола 3 1 2 0 6 4 +2 5
 Алжир 3 1 1 1 1 3 −2 4
 Мали 3 1 1 1 7 6 +1 4
Предлошка:Country data MAW 3 1 0 2 4 5 −1 3
10 јануари 2010
20:00
Ангола  4–4  Мали Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 45,000
Извештај

11 јануари 2010
14:45
Малави  3–0  Алжир Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 1,000
Извештај

14 јануари 2010
17:00
Мали  0–1  Алжир Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 4,000
Извештај

14 јануари 2010
19:30
Ангола  2–0  Малави Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 48,500
Извештај

18 јануари 2010
17:00
Ангола  0–0  Алжир Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 40,000
Извештај

18 јануари 2010
17:00
Мали  3–1  Малави Estádio do Chiazi, Кабинда
Гледачи: 21,000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Брег на Слоновата Коска 2 1 1 0 3 1 +2 4
 Гана 2 1 0 1 2 3 −1 3
 Буркина Фасо 2 0 1 1 0 1 −1 1
 Того withdrew, officially disqualified
11 јануари 2010
17:00
Брег на Слоновата Коска  0–0  Буркина Фасо Estádio do Chiazi, Кабинда
Гледачи: 5,000
Извештај

11 јануари 2010
19:30
Гана  Неодиграно  Того Estádio do Chiazi, Кабинда

15 јануари 2010
17:00
Буркина Фасо  Неодиграно  Того Estádio do Chiazi, Кабинда

15 јануари 2010
19:30
Брег на Слоновата Коска  3–1  Гана Estádio do Chiazi, Кабинда
Гледачи: 23,000
Извештај

19 јануари 2010
17:00
Буркина Фасо  0–1  Гана Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 8,000
Извештај

19 јануари 2010
17:00
Брег на Слоновата Коска  Неодиграно  Того Estádio do Chiazi, Кабинда

Група В[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 3 3 0 0 7 1 +6 9
 Нигерија 3 2 0 1 5 3 +2 6
 Бенин 3 0 1 2 2 5 −3 1
 Мозамбик 3 0 1 2 2 7 −5 1
12 јануари 2010
17:00
Египет  3–1  Нигерија Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 18,000
Извештај

12 јануари 2010
19:30
Мозамбик  2–2  Бенин Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 15,000
Извештај

16 јануари 2010
17:00
Нигерија  1–0  Бенин Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 8,000
Извештај

16 јануари 2010
19:30
Египет  2–0  Мозамбик Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 16,000
Извештај

20 јануари 2010
17:00
Египет  2–0  Бенин Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 12,500
Извештај

20 јануари 2010
17:00
Нигерија  3–0  Мозамбик Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 8,050
Извештај

Група Г[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Замбија 3 1 1 1 5 5 0 4
 Камерун 3 1 1 1 5 5 0 4
 Габон 3 1 1 1 2 2 0 4
 Тунис 3 0 3 0 3 3 0 3

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Замбија 2 1 0 1 4 4 0 3
 Камерун 2 1 0 1 3 3 0 3
 Габон 2 1 0 1 2 2 0 3

13 јануари 2010
17:00
Камерун  0–1  Габон Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 15,000
Извештај

13 јануари 2010
19:30
Замбија  1–1  Тунис Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 17,000
Судија: Koman Coulibaly (Mali)
Извештај

17 јануари 2010
17:00
Габон  0–0  Тунис Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 16,000
Извештај

17 јануари 2010
19:30
Камерун  3–2  Замбија Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 15,000
Извештај

21 јануари 2010
17:00
Габон  1–2  Замбија Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 11,065
Извештај

21 јануари 2010
17:00
Камерун  2–2  Тунис Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 19,000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
24 јануари – Луанда        
  Ангола  0
28 јануари – Луанда
  Гана  1  
  Гана  1
25 јануари – Стадион Лубанго, Лубанго
    Нигерија  0  
  Замбија  0 (4)
31 јануари – Луанда
  Нигерија (p)  0 (5)  
  Гана  0
24 јануари – Estádio do Chiazi, Кабинда
    Египет  1
  Брег на Слоновата Коска  2
28 јануари – Стадион Бенгела, Бенгела
  Алжир (aet)  3  
  Алжир  0 Трето место
25 јануари – Стадион Бенгела, Бенгела
    Египет  4  
  Египет (aet)  3   Нигерија  1
  Камерун  1     Алжир  0
30 јануари – Стадион Бенгела, Бенгела


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

24 јануари 2010
17:00
Ангола  0–1  Гана Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 50,000
Извештај

24 јануари 2010
20:30
Брег на Слоновата Коска  2–3 (прод.)  Алжир Estádio do Chiazi, Кабинда
Гледачи: 10,000
Извештај

25 јануари 2010
17:00
Египет  3–1 (прод.)  Камерун Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 12,000
Извештај

25 јануари 2010
20:30
Замбија  0–0 (прод.)
(4–5 пен.)
 Нигерија Стадион Лубанго, Лубанго
Гледачи: 10,000
Извештај
  Пенали  
4–5

Полуфинале[уреди | уреди извор]

28 јануари 2010
16:00
Гана  1–0  Нигерија Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 7,500
Извештај

28 јануари 2010
20:30
Алжир  0–4  Египет Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 25,000
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

30 јануари 2010
17:00
Нигерија  1–0  Алжир Стадион Бенгела, Бенгела
Гледачи: 12,000
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

31 јануари 2010
17:00
Гана  0–1  Египет Стадион 11 ноември, Луанда
Гледачи: 45,000
Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]