Африкански куп на нации 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1968
Општо за првенството
Домаќин(и) Етиопија
      стадиони 2
Период на одржување 12 јануари - 21 јануари 1968
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Конго-Киншаса
Silver medal.svg Второ место  Гана
Bronze medal.svg Трето место  Брег на Слоновата Коска
Четврто место  Етиопија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1965
1970

Африкански куп на нации во 1965 година — 5-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Етиопија од 12 јануари - 21 јануари 1968 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Конго-Киншаса.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Адис Абеба Асмара
Стадион Адис Абеба Стадион Цицеро
Капацитет: 30,000 Капацитет: 20,000
Addis Ababa Stadium.jpg

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Етиопија 3 3 0 0 6 2 +4 6
 Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 5 2 +3 4
 Алжир 3 1 0 2 5 6 −1 2
 Уганда 3 0 0 3 2 8 −6 0
12 јануари 1968
Етиопија  2–1  Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 20,000
12 јануари 1968
Брег на Слоновата Коска  3–0  Алжир Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 20,000

14 јануари 1968
Етиопија  1–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 25,000
14 јануари 1968
Алжир  4–0  Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 25,000

16 јануари 1968
Брег на Слоновата Коска  2–1  Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 15,000
16 јануари 1968
Етиопија  3–1  Алжир Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 20,000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 3 2 1 0 7 4 +3 5
 Конго-Киншаса 3 2 0 1 6 3 +3 4
 Сенегал 3 1 1 1 5 5 0 3
 Конго-Бразавил 3 0 0 3 2 8 −6 0
12 јануари 1968
Гана  2–2  Сенегал Стадион Цицеро, Асмара
12 јануари 1968
Конго-Киншаса  3–0  Конго-Бразавил Стадион Цицеро, Асмара

14 јануари 1968
Сенегал  2–1  Конго-Бразавил Стадион Цицеро, Асмара
14 јануари 1968
Гана  2–1  Конго-Киншаса Стадион Цицеро, Асмара

16 јануари 1968
Конго-Киншаса  2–1  Сенегал Стадион Цицеро, Асмара
16 јануари 1968
Гана  3–1  Конго-Бразавил Стадион Цицеро, Асмара


  Полуфинале Финале
             
19 јануари – Адис Абеба
   Етиопија 2  
   Конго-Киншаса. (прод.) 3  
 
21 јануари – Адис Абеба
       Конго-Киншаса 1
     Гана 0
Трето место
19 јануари – Асмара 21 јануари – Адис Абеба
   Гана (прод.) 4    Брег на Слоновата Коска   1
   Брег на Слоновата Коска 3      Етиопија   0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 јануари 1968
Етиопија  2–3 (прод.)  Конго-Киншаса Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 25,000

19 јануари 1968
Гана  4–3 (прод.)  Брег на Слоновата Коска Стадион Цицеро, Асмара
Гледачи: 5,000

Трето место[уреди | уреди извор]

21 јануари 1968
Брег на Слоновата Коска  1–0  Етиопија Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 10,000

Финале[уреди | уреди извор]

21 јануари 1968
Конго-Киншаса  1–0  Гана Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 25,000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1968 

Конго-Киншаса
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]