Африкански куп на нации 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2013
Африкански куп на нации 2013
Општо за првенството
Домаќин(и) Ангола
      градови 5
      стадиони 5
Период на одржување 19 јануари - 10 февруари 2013
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Нигерија
Второ место  Буркина Фасо
Трето место  Мали
Четврто место  Гана
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 69  (2.16 по натпревар)
2012
2015

Африкански куп на нации во 2013 година — 29-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во ЈАР од 19 јануари - 10 февруари 2013 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Нигерија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Јоханесбург1 Дурбан1 Порт Елизабет1
Сокер сити23 Стадион Мозес Мабида Стадион Нелсон Мандела Беј
26°14′5.27″S 27°58′56.47″E / 26.2347972° ЈГШ; 27.9823528° ИГД / -26.2347972; 27.9823528 (Soccer City) 29°49′46″S 31°01′49″E / 29.82944° ЈГШ; 31.03028° ИГД / -29.82944; 31.03028 (Стадион Мозес Мабида) 33°56′16″S 25°35′56″E / 33.93778° ЈГШ; 25.59889° ИГД / -33.93778; 25.59889 (Стадион Нелсон Мандела Беј)
Капацитет: 94,700 Капацитет: 54,0004 Капацитет: 48,000
Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/South Africa" does not exist
Нелспруит Рустенбург
25°27′42″S 30°55′47″E / 25.46172° ЈГШ; 30.929689° ИГД / -25.46172; 30.929689 (Стадион Мбомбела) 25°34′43″S 27°09′39″E / 25.5786° ЈГШ; 27.1607° ИГД / -25.5786; 27.1607 (Кралски стадион Бафокенг)
Стадион Мбомбела Кралски стадион Бафокенг
Капацитет: 41,000 Капацитет: 42,000

Група А[уреди | уреди извор]

19 јануари 2013
Јужна Африка  0–0  Зелен ’Рт Сокер сити, Јоханесбург
Ангола  0–0  Мароко Сокер сити, Јоханесбург
23 јануари 2013
Јужна Африка  2–0  Ангола Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Мароко  1–1  Зелен ’Рт Стадион Мозес Мабида, Дурбан
27 јануари 2013
Мароко  2–2  Јужна Африка Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Зелен ’Рт  2–1  Ангола Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет

Ггрупа Б[уреди | уреди извор]

20 јануари 2013
Гана  2–2  ДР Конго Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
Мали  1–0  Нигер Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
24 јануари 2013
Гана  1–0  Мали Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
Нигер  0–0  ДР Конго Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
28 јануари 2013
Нигер  0–3  Гана Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
ДР Конго  1–1  Мали Стадион Мозес Мабида, Дурбан

Група В[уреди | уреди извор]

21 јануари 2013
Замбија  1–1  Етиопија Стадион Мбомбела, Нелспруит
Нигерија  1–1  Буркина Фасо Стадион Мбомбела, Нелспруит
25 јануари 2013
Замбија  1–1  Нигерија Стадион Мбомбела, Нелспруит
Буркина Фасо  4–0  Етиопија Стадион Мбомбела, Нелспруит
29 јануари 2013
Буркина Фасо  0–0  Замбија Стадион Мбомбела, Нелспруит
Етиопија  0–2  Нигерија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург

Група Г[уреди | уреди извор]

22 јануари 2013
Брег на Слоновата Коска  2–1  Того Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Тунис  1–0  Алжир Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
26 јануари 2013
Брег на Слоновата Коска  3–0  Тунис Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Алжир  0–2  Того Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
30 јануари 2013
Алжир  2–2  Брег на Слоновата Коска Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Того  1–1  Тунис Стадион Мбомбела, Нелспруит

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

2 февруари2013
17:00
Гана  2–0  Зелен ’Рт Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
Гледачи: 8,000[1]
Извештај

2 февруари2013
20:30
Јужна Африка  1–1 (прод.)
(1–3 пен.)
 Мали Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Гледачи: 45,000[1]
Извештај
  Пенали  
1–3

3 февруари2013
17:00
Брег на Слоновата Коска  1–2  Нигерија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Гледачи: 25,000[1]
Извештај

3 февруари2013
20:30
Буркина Фасо  1–0 (прод.)  Того Стадион Мбомбела, Нелспруит
Гледачи: 27,000[1]
Извештај

Semi-finals[уреди | уреди извор]

6 февруари2013
17:00
Мали  1–4  Нигерија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Гледачи: 54,000[1]
Извештај

6 февруари2013
20:30
Буркина Фасо  1–1 (прод.)
(3–2 пен.)
 Гана Стадион Мбомбела, Нелспруит
Гледачи: 35,000[1]
Судија: Slim Jedidi (Tunisia)
Извештај
  Пенали  
3–2

Трето место[уреди | уреди извор]

9 февруари2013
20:00
Мали  3–1  Гана Стадион Нелсон Мандела Беј, Порт Елизабет
Гледачи: 6,000[1]
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

10 февруари2013
20:30
Нигерија  1–0  Буркина Фасо Сокер сити, Јоханесбург
Гледачи: 85,000[1]
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 2013 

Нигерија
3-та титула
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „2013 African Nations Cup Fixtures and Results“. ESPN Soccernet. Архивирано од изворникот на 2013-02-03. Посетено на 22 јануари 2013.