Африкански куп на нации 1978

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1978
Општо за првенството
Домаќин(и) Гана
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 5 март - 16 март 1978
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Гана
Silver medal.svg Второ место  Уганда
Bronze medal.svg Трето место  Нигерија
Четврто место  Тунис
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1976
1980

Африкански куп на нации во 1978 година — 11-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Гана од 5 март - 16 март 1978 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Акра Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Ghana" does not exist Кумаси
Стадион Акра Стадион Кумаси
Капацитет: 40,000 Капацитет: 40,500
Ohene Djan stadium, Accra.jpg Baba Yara Sports Stadium in Kumasi.jpg

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гана 3 2 1 0 6 2 +4 5
 Нигерија 3 1 2 0 5 3 +2 4
 Замбија 3 1 1 1 3 2 +1 3
 Горна Волта 3 0 0 3 2 9 −7 0
5 март 1978
Гана  2–1  Замбија Стадион Акра, Акра
Гледачи: 50.000
Извештај

5 март 1978
Нигерија  4–2  Горна Волта Стадион Акра, Акра
Гледачи: 50.000
Извештај

8 март 1978
Замбија  2–0  Горна Волта Стадион Акра, Акра
Гледачи: 60.000
Извештај

8 март 1978
Нигерија  1–1  Гана Стадион Акра, Акра
Гледачи: 60.000
Извештај

10 март 1978
Замбија  0–0  Нигерија Стадион Акра, Акра
Гледачи: 25.000
Извештај

10 март 1978
Гана  3–0  Горна Волта Стадион Акра, Акра
Гледачи: 25.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Уганда 3 2 0 1 7 4 +3 4
 Тунис 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Мароко 3 1 1 1 2 4 −2 3
 Конго 3 0 1 2 1 4 −3 1
6 март 1978
Мароко  1–1  Тунис Стадион Кумаси, Кумаси
Извештај

6 март 1978
Уганда  3–1  Конго Стадион Кумаси, Кумаси
Извештај

9 март 1978
Тунис  3–1  Уганда Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 50.000
Извештај

9 март 1978
Мароко  1–0  Конго Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 50.000
Извештај

11 март 1978
Конго  0–0  Тунис Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 20.000
Извештај

11 март 1978
Уганда  3–0  Мароко Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 20.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 март – Акра
   Гана 1  
   Тунис 0  
 
16 март – Акра
       Гана 2
     Уганда 0
Трето место
14 март – Кумаси 16 март – Акра
   Уганда 2    Тунис   1
   Нигерија 1      Нигерија   11

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 март 1978
Гана  1–0  Тунис Стадион Акра, Акра
Гледачи: 10.000
Извештај

14 март 1978
Уганда  2–1  Нигерија Стадион Кумаси, Кумаси
Гледачи: 10.000
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

16 март 1978
Нигерија  1–11  Тунис Стадион Акра, Акра
Извештај

1 Натпреварот бил прекинат откако Тунис во 42. минута, при резултат 1-1, протестирал против официјалниот претставник. На Нигерија и било доделена победа од 2-0, а на Тунис му било забрането да се натпреварува во следните две години .[1]

Финале[уреди | уреди извор]

16 март 1978
Гана  2–0  Уганда Стадион Акра, Акра
Гледачи: 40.000
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1978 

Гана
3-та титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „16 март 1978 - The Eagles Of Carthage Get Grounded“. www.thisdayinfootballhistory.blogspot.com. Посетено на 30 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]