Африкански куп на нации 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2006
Африкански куп на нации 2006
Општо за првенството
Домаќин(и) Египет
      градови 4
      стадиони 6
Период на одржување 20 јануари - 10 февруари 2006
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Египет
Второ место  Брег на Слоновата Коска
Трето место  Нигерија
Четврто место  Сенегал
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 73  (2.28 по натпревар)
2004
2008

Африкански куп на нации во 2006 година — 25-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Египет од 20 јануари - 10 февруари 2006 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Египет.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Каиро Каиро
Меѓународен стадион „Каиро“ Стадион на воена академија
Капацитет: 74,100 Капацитет: 25,500
Александрија Порт Саид Александрија Исмаилија
Стадион Харас Ел-Хедуд Стадион Порт Саид Стадион Александрија Стадион Исмаилија
Капацитет: 21,650 Капацитет: 24,060 Капацитет: 19,676 Капацитет: 16,606

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 4 4 0 6
 Мароко 3 0 2 1 0 1 −1 2
 Либија 3 0 1 2 1 5 −4 1
20 јануари 2006
19:00
Египет  3–0  Либија Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 65,000

21 јануари 2006
14:00
Мароко  0–1  Брег на Слоновата Коска Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 8,000

24 јануари 2006
17:15
Либија  1–2  Брег на Слоновата Коска Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 42,000

24 јануари 2006
20:00
Египет  0–0  Мароко Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 47,000

28 јануари 2006
19:00
Египет  3–1  Брег на Слоновата Коска Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 74,000

28 јануари 2006
19:00
Либија  0–0  Мароко Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 5,000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 3 0 0 7 1 +6 9
 ДР Конго 3 1 1 1 2 2 0 4
 Ангола 3 1 1 1 4 5 −1 4
 Того 3 0 0 3 2 7 −5 0
21 јануари 2006
17:15
Камерун  3–1  Ангола Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 8,000
[1]

21 јануари 2006
20:00
Того  0–2  ДР Конго Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 6,000

25 јануари 2006
17:15
Ангола  0–0  ДР Конго Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 2,000
[2]

25 јануари 2006
20:00
Камерун  2–0  Того Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 3,000

29 јануари 2006
19:00
Ангола  3–2  Того Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 4,000
[3]

29 јануари 2006
19:00
Камерун  2–0  ДР Конго Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 5,000

Група В[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гвинеја 3 3 0 0 7 1 +6 9
 Тунис 3 2 0 1 6 4 +2 6
 Замбија 3 1 0 2 3 6 −3 3
 Јужна Африка 3 0 0 3 0 5 −5 0
22 јануари 2006
17:15
Тунис  4−1  Замбија Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 16,000

22 јануари 2006
20:00
Јужна Африка  0–2  Гвинеја Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 10,000

26 јануари 2006
17:15
Замбија  1–2  Гвинеја Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 24,000

26 јануари 2006
20:00
Тунис  2–0  Јужна Африка Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 10,000

30 јануари 2006
19:00
Тунис  0–3  Гвинеја Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 18,000

30 јануари 2006
19:00
Замбија  1–0  Јужна Африка Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 4,000

Група Г[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Нигерија 3 3 0 0 5 1 +4 9
 Сенегал 3 1 0 2 3 3 0 3
 Гана 3 1 0 2 2 3 −1 3
 Зимбабве 3 1 0 2 2 5 −3 3
23 јануари 2006
17:15
Нигерија  1–0  Гана Стадион Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 18,000

23 јануари 2006
20:00
Зимбабве  0–2  Сенегал Стадион Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 15,000

27 јануари 2006
17:15
Гана  1–0  Сенегал Стадион Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 18,000

27 јануари 2006
20:00
Нигерија  2–0  Зимбабве Стадион Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 10,000

31 јануари 2006
19:00
Нигерија  2–1  Сенегал Стадион Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 17,000

31 јануари 2006
19:00
Гана  1–2  Зимбабве Стадион Исмаилија, Исмаилија
Гледачи: 18,500

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
3 февруари – Каиро        
   Египет   4
7 февруари – Каиро
   ДР Конго   1  
   Египет   2
3 февруари – Александрија
     Сенегал   1  
   Гвинеја   2
10 февруари – Каиро
   Сенегал   3  
   Египет (p)   0 (4)
4 февруари – Каиро
     Брег на Слоновата Коска   0 (2)
   Камерун   1 (11)
7 февруари – Александрија
   Брег на Слоновата Коска (p)   1 (12)  
   Брег на Слоновата Коска   1 Трето место
4 февруари – Порт Саид
     Нигерија   0  
   Нигерија (p)   1 (6)    Сенегал   0
   Тунис   1 (5)      Нигерија   1
9 февруари – Каиро


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

3 февруари 2006
15:00
Гвинеја  2–3  Сенегал Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 17,000

3 февруари 2006
19:00
Египет  4–1  ДР Конго Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 74,000

4 февруари 2006
15:00
Нигерија  1–1 (прод.)
(6–5 пен.)
 Тунис Стадион Порт Саид, Порт Саид
Гледачи: 10,000
Судија: Eddy Maillet (Seychelles)
  Пенали  
6–5

4 февруари 2006
19:00
Камерун  1–1 (прод.)
(11–12 пен.)
 Брег на Слоновата Коска Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 4,000
Meyong Ze гол 95' B. Koné гол 92'
  Пенали  
11–12

Полуфинале[уреди | уреди извор]

7 февруари 2006
19:00
Египет  2–1  Сенегал Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 74,100

7 февруари 2006
15:00
Нигерија  0–1  Брег на Слоновата Коска Стадион Харас Ел-Хедуд, Александрија
Гледачи: 20,000

Трето место[уреди | уреди извор]

9 февруари 2006
18:00
Сенегал  0–1  Нигерија Стадион на воена академија, Каиро
Гледачи: 11,354

Финале[уреди | уреди извор]

10 февруари 2006
18:00
Египет  0–0 (прод.)
(4–2 пен.)
 Брег на Слоновата Коска Меѓународен стадион „Каиро“, Каиро
Гледачи: 74,100
  Пенали  
4–2

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 2006 

Египет
5-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]