Африкански куп на нации 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1974
Општо за првенството
Домаќин(и) Камерун
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 1 март - 14 март 1974
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Шампион  Заир
Второ место  Замбија
Трето место  Египет
Четврто место  Конго
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 17
1972
1976

Африкански куп на нации во 1974 година — 9-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Египет од 1 март - 14 март 1974 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 17 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Заир.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Каиро Александрија
Стадион Каиро Стадион Александрија
Капацитет: 95,000 Капацитет: 13,660
Махала ел Кубра Даманхур
Стадион Махала ел Кубра Стадион Даманхур
Капацитет: 29,000 Капацитет: 8,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 3 3 0 0 7 2 +5 6
 Замбија 3 2 0 1 3 3 0 4
 Уганда 3 0 1 2 3 5 −2 1
 Брег на Слоновата Коска 3 0 1 2 2 5 −3 1
1 март 1974
Египет  2–1  Уганда Стадион Каиро, Каиро
2 март 1974
Замбија  1–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Махала ел Кубра, Махала ел Кубра

4 март 1974
Египет  3–1  Замбија Стадион Каиро, Каиро
4 март 1974
Брег на Слоновата Коска  2–2  Уганда Стадион Махала ел Кубра, Махала ел Кубра

6 март 1974
Египет  2–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Каиро, Каиро
6 март 1974
Замбија  1–0  Уганда Стадион Махала ел Кубра, Махала ел Кубра

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Конго 3 2 1 0 5 2 +3 5
 Заир 3 2 0 1 7 4 +3 4
 Гвинеја 3 1 1 1 4 4 0 3
 Маврициус 3 0 0 3 2 8 −6 0
3 март 1974
Заир  2–1  Гвинеја Стадион Даманхур, Даманхур
3 март 1974
Конго  2–0  Маврициус Стадион Александрија, Александрија

5 март 1974
Гвинеја  2–1  Маврициус Стадион Даманхур, Даманхур
5 март 1974
Конго  2–1  Заир Стадион Александрија, Александрија

7 март 1974
Конго  1–1  Гвинеја Стадион Александрија, Александрија
7 март 1974
Заир  4–1  Маврициус Стадион Даманхур, Даманхур

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
9 март – Каиро
   Египет 2  
   Заир 3  
 
12 & 14 март – Каиро
       Заир (R) 2 (2)
     Замбија 2 (0)
Трето место
9 март – Александрија 11 март – Каиро
   Конго 2    Египет   4
   Замбија (aet) 4      Конго   0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

9 март 1974
Египет  2–3  Заир Стадион Каиро, Каиро

9 март 1974
Конго  2–4
(прод.)
 Замбија Стадион Александрија, Александрија

Трето место[уреди | уреди извор]

11 март 1974
Конго  0–4  Египет Стадион Каиро, Каиро

Финале[уреди | уреди извор]

12 март 1974
Заир  2–2
(прод.)
 Замбија Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 50,000
Реванш
14 март 1974
Заир  2–0  Замбија Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 1,000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1974  

Заир
2-ра титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]