Прејди на содржината

Африкански куп на нации 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2004
Општо за првенството
Домаќин(и) Тунис
      градови 6
      стадиони 6
Период на одржување 24 јануари - 16 февруари 2004
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Тунис
Второ место  Мароко
Трето место  Нигерија
Четврто место  Мали
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 88  (2.75 по натпревар)
2002
2006

Африкански куп на нации во 2004 година — 24-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Тунис од 24 јануари - 16 февруари 2004 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Тунис.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Радес, Тунис

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Tunisia" does not exist

Тунис
Стадион 7 ноември Стадион Ел Мензах
Капацитет: 60,000 Капацитет: 45,000
Сус Сфакс
Стадион Сус Стадион Талеб Мири
Капацитет: 28,000 Капацитет: 18,000
Монастир Бизерта
Стадион Мустафа Бен Жанет Стадион 15 октомври
Капоацитет: 20,000 Капацитет: 20,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Тунис 3 2 1 0 6 2 +4 7
 Гвинеја 3 1 2 0 4 3 +1 5
 Руанда 3 1 1 1 3 3 0 4
 ДР Конго 3 0 0 3 1 6 −5 0
24 јануари 2004
19:30
Тунис  2–1  Руанда Стадион 7 ноември, Радес
Гледачи: 60,000

25 јануари 2004
14:00
ДР Конго  1–2  Гвинеја Стадион Ел Мензах, Tunis
Гледачи: 2,000

28 јануари 2004
14:00
Руанда  1–1  Гвинеја Стадион 15 октомври , Бизерта
Гледачи: 4,000

28 јануари 2004
16:15
Тунис  3–0  ДР Конго Стадион 7 ноември, Радес
Гледачи: 60,000

1 февруари 2004
14:00
Тунис  1–1  Гвинеја Стадион 7 ноември, Радес
Гледачи: 35,000

1 февруари 2004
14:00
Руанда  1–0  ДР Конго Стадион 15 октомври , Бизерта
Гледачи: 700

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Мали 3 2 1 0 7 3 +4 7
 Сенегал 3 1 2 0 4 1 +3 5
 Кенија 3 1 0 2 4 6 −2 3
 Буркина Фасо 3 0 1 2 1 6 −5 1
26 јануари 2004
14:00
Кенија  1–3  Мали Стадион 15 октомври , Бизерта
Гледачи: 6,000

26 јануари 2004
19:00
Сенегал  0–0  Буркина Фасо Стадион Ел Мензах, Tunis
Гледачи: 2,000

30 јануари 2004
14:00
Сенегал  3–0  Кенија Стадион 15 октомври , Бизерта
Гледачи: 13,500

30 јануари 2004
19:00
Буркина Фасо  1–3  Мали Стадион Ел Мензах, Tunis
Гледачи: 1,500

2 февруари 2004
14:00
Сенегал  1–1  Мали Стадион Ел Мензах, Tunis
Гледачи: 7,550

2 февруари 2004
14:00
Буркина Фасо  0–3  Кенија Стадион 15 октомври , Бизерта
Гледачи: 4,550

Група В[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 1 2 0 6 4 +2 5
 Алжир 3 1 1 1 4 4 0 4
 Египет 3 1 1 1 3 3 0 4
 Зимбабве 3 1 0 2 6 8 −2 3
25 јануари 2004
16:30
Зимбабве  1–2  Египет Стадион Талеб Мири , Сфакс
Гледачи: 22,000

25 јануари 2004
19:00
Камерун  1–1  Алжир Стадион Сус, Сус
Гледачи: 20,000

29 јануари 2004
16:30
Камерун  5–3  Зимбабве Стадион Талеб Мири , Сфакс
Гледачи: 15,000

29 јануари 2004
19:00
Алжир  2–1  Египет Стадион Сус, Сус
Гледачи: 15,000

3 февруари 2004
14:00
Камерун  0–0  Египет Стадион Мустафа Бен Жанет , Монастир
Гледачи: 20,000

3 февруари 2004
14:00
Алжир  1–2  Зимбабве Стадион Сус, Сус
Гледачи: 10,000

Група Г[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Мароко 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Нигерија 3 2 0 1 6 2 +4 6
 Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 −2 4
 Бенин 3 0 0 3 1 8 −7 0
27 јануари 2004
14:00
Нигерија  0–1  Мароко Стадион Мустафа Бен Жанет , Монастир
Гледачи: 15,000

27 јануари 2004
18:00
Јужна Африка  2–0  Бенин Стадион Талеб Мири , Сфакс
Гледачи: 12,000

31 јануари 2004
14:00
Нигерија  4–0  Јужна Африка Стадион Мустафа Бен Жанет , Монастир
Гледачи: 15,000

31 јануари 2004
18:00
Мароко  4–0  Бенин Стадион Талеб Мири , Сфакс
Гледачи: 20,000

4 февруари 2004
18:00
Мароко  1–1  Јужна Африка Стадион Сус, Сус
Гледачи: 6,000

4 февруари 2004
18:00
Нигерија  2–1  Бенин Стадион Талеб Мири , Сфакс
Гледачи: 15,000

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
7 февруари – Радес        
   Тунис   1
11 февруари – Радес
   Сенегал   0  
   Тунис (p)   1 (5)
8 февруари – Монастир
     Нигерија   1 (3)  
   Камерун   1
14 февруари – Радес
   Нигерија   2  
   Тунис   2
8 февруари – Сфакс
     Мароко   1
   Мароко (aet)   3
11 февруари – Сус
   Алжир   1  
   Мароко   4 Трето место
7 февруари – Tunis
     Мали   0  
   Мали   2    Нигерија   2
   Гвинеја   1      Мали   1
13 февруари – Монастир


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

7 февруари 2004
14:00
Мали  2–1  Гвинеја Стадион Ел Мензах, Tunis
Гледачи: 1,450

7 февруари 2004
17:00
Тунис  1–0  Сенегал Стадион 7 ноември, Rades
Гледачи: 57,000

8 февруари 2004
14:00
Камерун  1–2  Нигерија Стадион Мустафа Бен Жанет , Монастир
Гледачи: 14,750

8 февруари 2004
17:00
Мароко  3–1
(прод.)
 Алжир Стадион Талеб Мири , Сфакс
Гледачи: 22,000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

11 февруари 2004
16:00
Тунис  1–1
(прод.)
(5–3 пен.)
 Нигерија Стадион 7 ноември, Радес
Гледачи: 56,000
  Пенали  
5–3

11 февруари 2004
19:00
Мароко  4–0  Мали Стадион Сус, Сус
Гледачи: 15,000

Трето место[уреди | уреди извор]

13 февруари 2004
20:00
Нигерија  2–1  Мали Стадион Мустафа Бен Жанет , Монастир
Гледачи: 2,500

Финале[уреди | уреди извор]

14 февруари 2004
14:30
Тунис  2–1  Мароко Стадион 7 ноември, Радес
Гледачи: 60,000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 2004 

Тунис
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]