Африкански куп на нации 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1998
Африкански куп на нации 1998
Општо за првенството
Домаќин(и) Буркина Фасо
      градови 2
      стадиони 3
Период на одржување 7 февруари - 28 февруари 1998
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Египет
Второ место  ЈАР
Трето место  ДР Конго
Четврто место  Буркина Фасо
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 93  (2.91 по натпревар)
1994
1998 →

Африкански куп на нации во 1998 година — 21-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Буркина Фасо од 7 февруари - 28 февруари 1998 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Египет.

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници[уреди | уреди извор]

Дисквалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

На Нигерија и било забрането да учествува на првенството бидејќи се повлекла Африкански куп на нации 1996 откако веќе се квалификувала, додека на останатите репрезентации им било забрането поради повлекување во текот на квалификациите.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Бобо-Диуласо Уагадугу
Стадион Бобо-Диуласо Стадион 4 август 1983
Капацитет: 40,000 Капацитет: 40,000
Податотека:Stade du 4-Août, Burkina Faso, 2009.jpg
Уагадугу Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Burkina Faso" does not exist
Стадион Уагадугу
Капацитет: 30,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 2 1 0 5 3 +2 7
 Буркина Фасо 3 2 0 1 3 2 +1 6
 Гвинеја 3 1 1 1 3 3 0 4
 Алжир 3 0 0 3 2 5 −3 0
7 февруари 1998
16:00
Буркина Фасо  0–1  Камерун Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 30,000

8 февруари 1998
20:30
Алжир  0–1  Гвинеја Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 3,000

11 февруари 1998
15:00
Камерун  2–2  Гвинеја Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 2,000

11 февруари 1998
20:00
Буркина Фасо  2–1  Алжир Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 35,000

15 февруари 1998
16:00
Буркина Фасо  1–0  Гвинеја Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 40,000

15 февруари 1998
16:00
Камерун  2–1  Алжир Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 1,000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Тунис 3 2 0 1 5 4 +1 6
 ДР Конго 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Гана 3 1 0 2 3 3 0 3
 Того 3 1 0 2 4 6 −2 3
9 февруари 1998
16:00
ДР Конго  2–1  Того Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 4,000

9 февруари 1998
20:30
Гана  2–0  Тунис Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 12,000

12 февруари 1998
16:00
Тунис  2–1  ДР Конго Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 1,000

12 февруари 1998
20:30
Того  2–1  Гана Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 3,000

16 февруари 1998
17:00
ДР Конго  1–0  Гана Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 3,000

16 февруари 1998
17:00
Тунис  3–1  Того Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 800

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Брег на Слоновата Коска 3 2 1 0 10 6 +4 7
 Јужна Африка 3 1 2 0 5 2 +3 5
 Ангола 3 0 2 1 5 8 −3 2
 Намибија 3 0 1 2 7 11 −4 1
8 февруари 1998
15:00
Јужна Африка  0–0  Ангола Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 20,000
Судија: Sidi Bekaye Magassa (Mali)

8 февруари 1998
18:00
Брег на Слоновата Коска  4–3  Намибија Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 20,000
Судија: Karim Dahou (Algeria)

11 февруари 1998
17:15
Брег на Слоновата Коска  1–1  Јужна Африка Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 10,000

12 февруари 1998
18:15
Ангола  3–3  Намибија Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 2,000

16 февруари 1998
20:00
Брег на Слоновата Коска  5–2  Ангола Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 4,000

16 февруари 1998
20:00
Јужна Африка  4–1  Намибија Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 9,500

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Мароко 3 2 1 0 5 1 +4 7
 Египет 3 2 0 1 6 1 +5 6
 Замбија 3 1 1 1 4 6 −2 4
 Мозамбик 3 0 0 3 1 8 −7 0
9 февруари 1998
18:15
Мароко  1–1  Замбија Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 10,000

10 февруари 1998
18:00
Египет  2–0  Мозамбик Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 20,000

13 февруари 1998
17:00
Египет  4–0  Замбија Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 5,000

13 февруари 1998
20:00
Мароко  3–0  Мозамбик Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 3,000

17 февруари 1998
16:00
Замбија  3–1  Мозамбик Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 3,000

17 февруари 1998
16:00
Мароко  1–0  Египет Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 500

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
февруари 20, 16:00 - Бобо-Диуласо        
   Камерун   0
февруари 25, 16:00 - Уагадугу
   ДР Конго   1  
   ДР Конго   1
февруари 22, 16:00 - Уагадугу
     Јужна Африка (aet)   2  
   Мароко   1
февруари 28, 16:00 - Уагадугу
   Јужна Африка   2  
   Јужна Африка   0
февруари 21, 17:00 - Уагадугу
     Египет   2
   Тунис   1 (7)
февруари 25, 20:00 - Бобо-Диуласо
   Буркина Фасо (pen)   1 (8)  
   Буркина Фасо   0 Трето место
февруари 21, 20:00 - Уагадугу
     Египет   2  
   Брег на Слоновата Коска   0 (4)    ДР Конго (pen)   4 (4)
   Египет (pen)   0 (5)      Буркина Фасо   4 (1)
февруари 27, 16:00 - Уагадугу


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

20 февруари 1998
16:00
Камерун  0–1  ДР Конго Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 5,000

21 февруари 1998
17:00
Тунис  1–1
(прод.)
(7–8 пен.)
 Буркина Фасо Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 35,000
  Пенали  
7–8

21 февруари 1998
20:00
Брег на Слоновата Коска  0–0
(прод.)
(4–5 пен.)
 Египет Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 20,000
  Пенали  
4–5

22 февруари 1998
16:00
Мароко  1–2  Јужна Африка Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 2,000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 февруари 1998
16:00
ДР Конго  1–2
(прод.)
 Јужна Африка Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 4,000

25 февруари 1998
20:00
Буркина Фасо  0–2  Египет Стадион, Бобо-Диуласо
Гледачи: 40,000

Трето место[уреди | уреди извор]

27 февруари 1998
16:00
ДР Конго  4–4
(прод.)
(4–1 пен.)
 Буркина Фасо Стадион Уагадугу, Уагадугу
Гледачи: 25,000
  Пенали  
4–1

Финале[уреди | уреди извор]

февруари 28, 1998
16:00
Јужна Африка  0–2  Египет Стадион 4 август 1983, Уагадугу
Гледачи: 40,000

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1998 

Египет
4-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]