Фудбалска репрезентација на Лесото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Лесото
Прекари(и)Ликуена (Крокодили)
СојузФудбалска асоцијација на Лесото
КонфедерацијаКАФ (Африка)
СелекторЛесли Ноши
Најмногу настапиНкау Леротоли (66)
Најдобар стрелецСера Мотебанг (10)
Домашен стадионСтадион Сетсото
Домашни бои
Гостински бои
резервни бои

Фудбалската репрезентација на Лесото го претставува Лесото во машкиот меѓународен фудбал и е управувана од Фудбалската асоцијација на Лесото. Прекарот на тимот е „Ликуена“ (Крокодили). Тимот никогаш во историјата не се квалификувал за завршницата на Светското првенство на ФИФА и за завршницата на Африканскиот куп на нации. Тимот ги претставува и ФИФА и Конфедерацијата на Африканскиот фудбал (ЦАФ).

Историја[уреди | уреди извор]

Составот го одиграл својот прв меѓународен натпревар во 1970 година, победа со 2-1 против Малави. Тие сè уште не се квалификувале за Светско првенство или Африкански куп на нации.

Нивната највисока позиција на Светското рангирање на ФИФА било 105-то место во август 2014 година.

Нивната најголема победа досега беше 5-0 против Свазиленд во април 2006 година.

Од 2004 до 2006 година, Германецот Антоан Хеј беше тренер на државната репрезентација. Амбициозната цел биле квалификациите за Светското првенство 2010 во соседна Јужна Африка. Сепак, по една и пол година, Хеј бил отпуштен поради неуспех. Наследник било Србинот Завиша Милосављевиќ, кој исто така бил разрешен во септември 2009 година и бил заменет со Лесотонецот Лесли Ноши, кој претходно бил помошник тренер на државната репрезентација. Во 2014 година Зефеф „Мошини“ Матете го тренирал составот, поранешен интернационалец. Мозес Малихе станал тренер во 2016 година.

Најголемиот успех на репрезентацијата бил пласманот во финалето на Купот на КОСАФА 2000. Во 2005 година, репрезентацијата до 20 години се квалификувала за Африканското младинско првенство 2005. Тие завршиле на третото место во групата Б, со победа и два порази.

Прекарот на репрезентацијата е Ликуена (сесотски за „крокодили“).

Изборници[уреди | уреди извор]

Натпреварувачки успех[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Успех на Светското првенство Успех во квалификациите за Светското првенство
Година Рунда Позиција О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол. О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол.
Уругвај 1930 до

Мексико 1970

Дел од Обединето Кралство Обединето Кралство Дел од Обединето Кралство Обединето Кралство
Западна Германија 1974 Не обезбедиле пласман 2 0 1 1 1 6
Аргентина 1978 Не учествувале Не учествувале
Шпанија 1982 Не обезбедиле пласман 2 0 1 1 2 4
Мексико 1986 Се повлекле Се повлекле
Италија 1990
САД 1994 Не учествувале Не учествувале
Франција 1998
Јужна КорејаЈапонија2002 Не обезбедиле пласман 2 0 0 2 0 3
Германија 2006 2 0 1 1 1 4
ЈАР 2010 6 0 0 6 2 16
Бразил 2014 8 2 3 3 7 17
Русија2018 2 0 2 0 1 1
Катар 2022 2 0 2 0 1 1
КанадаМексикоСАД2026 Ќе се утврди Ќе се утврди
Вкупно 0/22 26 2 10 14 15 55

Африкански куп на нации[уреди | уреди извор]

Успех на Африканскиот куп на нации
Година Рунда Позиција О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол.
Судан1957 до Гана 1963 Дел од Обединето Кралство Обединето Кралство
Тунис 1965 до Камерун 1972 Не учествувале
Египет 1974 Не обезбедиле пласман
Етиопија 1976 Се повлекле
Гана 1978 Не учествувале
Нигерија 1980 до Либија 1982 Не обезбедиле пласман
Брег на Слоновата Коска 1984 Се повлекле
Египет 1986 Не учествувале
Мароко 1988 Се повлекле
Алжир 1990 до Сенегал 1992 Не учествувале
Тунис 1994 Не обезбедиле пласман
ЈАР 1996 Се повлекле за време на квалификациите
Буркина Фасо 1998 Забрана поради повлекувањето во 1996 година
ГанаНигерија<2000 до
Ангола2010
Не обезбедиле пласман
ГабонЕкваторска Гвинеја2012 Не учествувале
ЈАР 2013 до Камерун 2021 Не обезбедиле пласман
Брег на Слоновата Коска 2023 Ќе се утврди
Гвинеја 2025 Ќе се утврди
Вкупно 0/33

Куп на КОСАФА[уреди | уреди извор]

Успех во Купот на КОФАСА
Година Ранг О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос. гол. При. гол.
1997 0 0 0 0 0 0 0
1998 0 0 0 0 0 0 0
1999 0 0 0 0 0 0 0
2000 0 0 0 0 0 0 0
2001 0 0 0 0 0 0 0
2002 0 0 0 0 0 0 0
2003 0 0 0 0 0 0 0
2004 0 0 0 0 0 0 0
2005 0 0 0 0 0 0 0
2006 0 0 0 0 0 0 0
2007 0 0 0 0 0 0 0
ЈАР 2008 0 0 0 0 0 0 0
Зимбабве 2009 0 0 0 0 0 0 0
Замбија 2013 0 0 0 0 0 0 0
ЈАР 2015 0 0 0 0 0 0 0
Намибија 2016 0 0 0 0 0 0 0
ЈАР 2017 0 0 0 0 0 0 0
ЈАР 2018 0 0 0 0 0 0 0
ЈАР 2019 0 0 0 0 0 0 0
Total 0/19 - - - - - -

Добавувачи на спортската опрема[уреди | уреди извор]

  • Германија Uhlsport (2000)
  • Обединето Кралство Umbro (2002, 2006)
  • Германија Uhlsport (2007)
  • Германија Adidas (2008–2011)
  • Лесото Basutoland Ink (2012–2019)
  • Обединето Кралство Umbro (2019–)

Почести[уреди | уреди извор]

Куп на КОСАФА :
  • Вицепрваци: 2000

Наводи[уреди | уреди извор]