Африкански куп на нации 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1984
Општо за првенството
Домаќин(и) Брег на Слонова Коска
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 4 март - 18 март 1984
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Камерун
Silver medal.svg Второ место  Нигерија
Bronze medal.svg Трето место  Алжир
Четврто место  Египет
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1982
1986

Африкански куп на нации во 1984 година — 14-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Брег на Слонова Коска од 4 март - 18 март 1984 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Камерун.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Абиџан Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Côte d'Ivoire" does not exist Буаке
Стадион Абиџан Стадион Буаке
Капацитет: 40,000 Капацитет: 35,000
StadeFHB.jpg Stade de la paix en reconstruction.PNG

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 3 2 1 0 3 1 +2 5
 Камерун 3 2 0 1 6 2 +4 4
 Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 4 4 0 2
 Того 3 0 1 2 1 7 −6 1
4 март 1984
Брег на Слоновата Коска  3–0  Того Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 50.000
Извештај

4 март 1984
Египет  1–0  Камерун Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 50.000
Извештај

7 март 1984
Камерун  4–1  Того Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 15.000
Извештај

7 март 1984
Брег на Слоновата Коска  1–2  Египет Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 40.000
Извештај

10 март 1984
Египет  0–0  Того Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 40.000
Извештај

10 март 1984
Брег на Слоновата Коска  0–2  Камерун Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 40.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Алжир 3 2 1 0 5 0 +5 5
 Нигерија 3 1 2 0 4 3 +1 4
 Гана 3 1 0 2 2 4 −2 2
 Малави 3 0 1 2 2 6 −4 1
5 март 1984
Гана  1–2  Нигерија Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 10.000
Извештај

5 март 1984
Алжир  3–0  Малави Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 10.000
Извештај

8 март 1984
Малави  2–2  Нигерија Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 15.000
Извештај

8 март 1984
Алжир  2–0  Гана Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 15.000
Извештај

11 март 1984
Алжир  0–0  Нигерија Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 3.000
Извештај

11 март 1984
Гана  1–0  Малави Стадион Буаке, Буаке
Гледачи: 3.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 март – Абиџан
   Египет (p) 2 (7)  
   Нигерија 2 (8)  
 
18 март – Абиџан
       Нигерија 1
     Камерун 3
Трето место
14 март – Абиџан 17 март – Абиџан
   Алжир (p) 0 (4)    Египет   1
   Камерун 0 (5)      Алжир   3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 март 1984
Египет  2–2
(7–8 пен.)
 Нигерија Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 15.000
Извештај
  Пенали  
7–8

14 март 1984
Алжир  0–0
(4–5 пен.)
 Камерун Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 15.000
Извештај
  Пенали  
4–5

Трето место[уреди | уреди извор]

17 март 1984
Алжир  3–1  Египет Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 500
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

18 март 1984
Камерун  3–1  Нигерија Стадион Абиџан, Абиџан
Гледачи: 27.456
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1984 

Камерун
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]