Африкански куп на нации 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2000
Африкански куп на нации 2000
Општо за првенството
Домаќин(и) Гана
Нигерија
      градови 4
      стадиони 4
Период на одржување 22 јануари - 13 февруари 2000
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион  Камерун
Второ место  Нигерија
Трето место  ЈАР
Четврто место  Тунис
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 32
Дадено голови 73  (2.28 по натпревар)
1998
2002

Африкански куп на нации во 2000 година — 22-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Гана и Нигерија од 22 јануари - 13 февруари 2000 година. На ова првенство учество зеле 16 репрезентации. Вкупно биле одиграни 32 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Камерун.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Акра, Гана Лагос, Нигерија
Стадион Акра Стадион Лагос
Капацитет: 40,000 Капацитет: 55,000
Кумаси, Гана Кано, Нигерија
Стадион Кумаси Стадион Кано
Капацитет: 51,500 Капацитет: 25,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 1 1 1 4 2 +2 4
 Гана 3 1 1 1 3 3 0 4
 Брег на Слоновата Коска 3 1 1 1 3 4 −1 4
 Того 3 1 1 1 2 3 −1 4
22 јануари 2000
16:00
Гана  1–1  Камерун Стадион Акра, Акра
Гледачи: 45,000

24 јануари 2000
16:00
Брег на Слоновата Коска  1–1  Того Стадион Акра, Акра
Гледачи: 13,000

27 јануари 2000
16:00
Гана  2–0  Того Стадион Акра, Акра
Гледачи: 30,000

28 јануари 2000
19:45
Камерун  3–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Акра, Акра
Гледачи: 5,000

31 јануари 2000
16:00
Гана  0–2  Брег на Слоновата Коска Стадион Акра, Акра
Гледачи: 40,000

31 јануари 2000
16:00
Камерун  0–1  Того Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 2,000

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Јужна Африка 3 2 1 0 5 2 +3 7
 Алжир 3 1 2 0 4 2 +2 5
 ДР Конго 3 0 2 1 0 1 −1 2
 Габон 3 0 1 2 2 6 −4 1
23 јануари 2000
19:45
Јужна Африка  3–1  Габон Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 20,000

24 јануари 2000
19:45
ДР Конго  0–0  Алжир Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 7,000

27 јануари 2000
19:45
Јужна Африка  1–0  ДР Конго Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 3,500

29 јануари 2000
19:45
Алжир  3–1  Габон Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 5,000

2 февруари 2000
16:00
Јужна Африка  1–1  Алжир Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 2,000

2 февруари 2000
16:00
ДР Конго  0–0  Габон Стадион Акра, Акра
Гледачи: 2,000

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 3 3 0 0 7 2 +5 9
 Сенегал 3 1 1 1 5 4 +1 4
 Замбија 3 0 2 1 3 5 −2 2
 Буркина Фасо 3 0 1 2 4 8 −4 1
23 јануари 2000
18:30
Египет  2–0  Замбија Стадион Кано, Кано
Гледачи: 18,000

25 јануари 2000
17:00
Буркина Фасо  1–3  Сенегал Стадион Кано, Кано
Гледачи: 12,000

28 јануари 2000
18:30
Египет  1–0  Сенегал Стадион Кано, Кано
Гледачи: 30,000

29 јануари 2000
18:30
Замбија  1–1  Буркина Фасо Стадион Кано, Кано
Гледачи: 5,000

2 февруари 2000
17:00
Египет  4–2  Буркина Фасо Стадион Кано, Кано
Гледачи: 17,000

2 февруари 2000
17:00
Замбија  2–2  Сенегал Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 2,000

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Нигерија 3 2 1 0 6 2 +4 7
 Тунис 3 1 1 1 3 4 −1 4
 Мароко 3 1 1 1 1 2 −1 4
 Конго 3 0 1 2 0 2 −2 1
23 јануари 2000
16:00
Нигерија  4–2  Тунис Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 80,000

25 јануари 2000
19:30
Мароко  1–0  Конго Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 8,000

28 јануари 2000
16:00
Нигерија  0–0  Конго Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 60,000

29 јануари 2000
16:00
Тунис  0–0  Мароко Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 5,000

3 февруари 2000
17:00
Нигерија  2–0  Мароко Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 60,000

3 февруари 2000
17:00
Тунис  1–0  Конго Стадион Кано, Кано
Гледачи: 12,000

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
6 февруари 16:00 - Акра        
   Камерун   2
10 февруари 18:30 - Акра
   Алжир   1  
   Камерун   3
7 февруари 16:00 - Кано
     Тунис   0  
   Египет   0
13 февруари 15:00 - Лагос
   Тунис   1  
   Камерун (pen)   2 (4)
6 февруари 19:30 - Кумаси
     Нигерија   2 (3)
   Јужна Африка   1
10 февруари 16:30 - Лагос
   Гана   0  
   Јужна Африка   0 Трето место
7 февруари 19:00 - Лагос
     Нигерија   2  
   Нигерија (aet)   2    Тунис   2 (3)
   Сенегал   1      Јужна Африка (pen)   2 (4)
12 февруари 16:00 - Акра


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

6 февруари 2000
16:00
Камерун  2-1  Алжир Стадион Акра, Акра
Гледачи: 15,000

6 февруари 2000
19:30
Јужна Африка  1–0  Гана Стадион Кумаси , Кумаси
Гледачи: 40,000

7 февруари 2000
16:00
Египет  0–1  Тунис Стадион Кано, Кано
Гледачи: 12,000

7 февруари 2000
19:00
Нигерија  2–1
(прод.)
 Сенегал Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 60,000

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 февруари 2000
16:30
Нигерија  2–0  Јужна Африка Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 60,000

10 февруари 2000
18:30
Камерун  3–0  Тунис Стадион Акра, Акра
Гледачи: 6,000

Трето место[уреди | уреди извор]

12 февруари 2000
16:00
Јужна Африка  2–2
(прод.)
(4–3 пен.)
 Тунис Стадион Акра, Акра
Гледачи: 1,000
  Пенали  
4–3

Финале[уреди | уреди извор]

13 февруари 2000
16:00
Нигерија  2–2
(прод.)
(3–4 пен.)
 Камерун Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 60,000
  Пенали  
3–4

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 2000 

Камерун
3-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]