Африкански куп на нации 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1976
Општо за првенството
Домаќин(и) Етиопија
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 29 февруари - 14 март 1976
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Шампион  Мароко
Второ место  Гвинеја
Трето место  Нигерија
Четврто место  Египет
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 18
1974
1978

Африкански куп на нации во 1976 година — 10-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Етиопија од 29 февруари - 14 март 1976 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 18 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Мароко.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Адис Абеба Дире Дава
Стадион Адис Абеба Стадион Дире Дава
Капацитет: 30,000 Капацитет: 18,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Гвинеја 3 2 1 0 5 3 +2 5
 Египет 3 1 2 0 4 3 +1 4
 Етиопија 3 1 1 1 4 3 +1 3
 Уганда 3 0 0 3 2 6 −4 0
29 февруари 1976
Етиопија  2–0  Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
29 февруари 1976
Египет  1–1  Гвинеја Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

3 март 1976
Египет  2–1  Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
3 март 1976
Етиопија  1–2  Гвинеја Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

5 март 1976
Гвинеја  2–1  Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
5 март 1976
Етиопија  1–1  Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Мароко 3 2 1 0 6 3 +3 5
 Нигерија 3 2 0 1 6 5 +1 4
 Судан 3 0 2 1 3 4 −1 2
 Заир 3 0 1 2 3 6 −3 1
1 март 1976
Нигерија  4–2  Заир Стадион Дире Дава, Дире Дава
1 март 1976
Мароко  2–2  Судан Стадион Дире Дава, Дире Дава

4 март 1976
Нигерија  1–0  Судан Стадион Дире Дава, Дире Дава
4 март 1976
Мароко  1–0  Заир Стадион Дире Дава, Дире Дава

6 март 1976
Мароко  3–1  Нигерија Стадион Дире Дава, Дире Дава
6 март 1976
Заир  1–1  Судан Стадион Дире Дава, Дире Дава

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Мароко 3 2 1 0 5 3 +2 5
 Гвинеја 3 1 2 0 6 4 +2 4
 Нигерија 3 1 1 1 5 5 0 3
 Египет 3 0 0 3 5 9 −4 0
9 март 1976
Гвинеја  1–1  Нигерија Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
9 март 1976
Мароко  2–1  Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

11 март 1976
Мароко  2–1  Нигерија Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
11 март 1976
Гвинеја  4–2  Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

14 март 1976
Нигерија  3–2  Египет Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
14 март 1976
Гвинеја  1–1  Мароко Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1976 

Мароко
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]