Африкански куп на нации 1986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1986
Општо за првенството
Домаќин(и) Египет
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 7 март - 21 март 1986
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Шампион  Египет
Второ место  Камерун
Трето место  Брег на Слоновата Коска
Четврто место  Мароко
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1984
1988

Африкански куп на нации во 1984 година — 15-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Египет од 7 март - 21 март 1986 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Египет.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Каиро
Местоположба на стадионите
Александрија
Стадион Каиро Стадион Александрија
Капацитет: 90,000 Капацитет: 15,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Египет 3 2 0 1 4 1 +3 4
 Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 4 2 +2 4
 Сенегал 3 2 0 1 3 1 +2 4
 Мозамбик 3 0 0 3 0 7 −7 0
7 март 1986
Сенегал  1–0  Египет Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 45.000
Извештај

7 март 1986
Брег на Слоновата Коска  3–0  Мозамбик Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 20.000
Извештај

10 март 1986
Сенегал  2–0  Мозамбик Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 30.000
Извештај

10 март 1986
Египет  2–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 50.000
Извештај

13 март 1986
Брег на Слоновата Коска  1–0  Сенегал Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 15.000
Извештај

13 март 1986
Египет  2–0  Мозамбик Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 55.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 2 1 0 7 5 +2 5
 Мароко 3 1 2 0 2 1 +1 4
 Алжир 3 0 2 1 2 3 −1 2
 Замбија 3 0 1 2 2 4 −2 1
8 март 1986
Алжир  0–0  Мароко Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 12.000
Извештај

8 март 1986
Камерун  3–2  Замбија Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 20.000
Извештај

11 март 1986
Алжир  0–0  Замбија Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 4.000
Извештај

11 март 1986
Камерун  1–1  Мароко Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 8.000
Извештај

14 март 1986
Мароко  1–0  Замбија Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 5.000
Извештај

14 март 1986
Камерун  3–2  Алжир Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 10.000
Извештај

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
17 март – Александрија
   Камерун 1  
   Брег на Слоновата Коска 0  
 
21 март – Каиро
       Камерун 0 (4)
     Египет (p) 0 (5)
Трето место
17 март – Каиро 20 март – Каиро
   Египет 1    Брег на Слоновата Коска   3
   Мароко 0      Мароко   2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

17 март 1986
Камерун  1–0  Брег на Слоновата Коска Стадион Александрија, Александрија
Гледачи: 12.000
Извештај

17 март 1986
Египет  1–0  Мароко Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 95.000
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

20 март 1986
Брег на Слоновата Коска  3–2  Мароко Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 1.000
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

21 март 1986
Египет  0–0
(5–4 пен.)
 Камерун Стадион Каиро, Каиро
Гледачи: 95.000
Извештај
  Пенали  
5–4

Победник[уреди | уреди извор]

 Африкански куп на нации 1986 

Египет
3-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]