Африкански куп на нации 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 2015
Податоци
Домаќин Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја
Траење 17 јануари - 8 февруари
Tимови 16 (од една конфедерација)
Стадион(и) (во 4 градови)
Шампиони Брегот на Слоновата Коска Брегот на С. Коска (2. титула)
2. место Гана Гана
3. место ДР Конго ДР Конго
4. место Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја
Статистика
Вкупно натпревари 32
Вкупно голови 68  (2.13 по натпревар)
Публика
Најдобар стрелец(и) Тунис Ахмед Акаиши
Гана Андре Ају
Екваторска Гвинеја Хавиер Балбоа
Република Конго Тјеви Бифума
ДР Конго Диумерси Мбокани
(сите по 3 гола)
Најдобар играч Гана Кристијан Атсу
2017 →     ← 2013

Инфокутијата е последен пат ажурирана на 21 јануари 2015.

Африкански куп на нации 2015 (англиски: 2015 Africa Cup of Nations) е 30-тото фудбалско континентално првество на Африка, кое ќе се одржи во Екваторска Гвинеја. Натпреварувањето е организирано од Африканската фудбалска конфедерација, а ќе се игра од 17 јануари до 8 февруари 2015 година. Првиот дел од првенството ќе се игра по групи, а најдоброте две селекции од секоја група продолжуваат во елиминационата фаза. Вкупно би требало да се одиграат 32 натпревари.[1]

Домаќинството на турнирот првобитно му било доделено на Мароко кој последен пат бил домаќин во 1988 година, меѓутоа мароканците се откажале од домаќинството заради епидемијата од ебола во Западна Африка. Поради тоа домаќинството и е доделено на Екваторска Гвинеја.[2]

Брегот на Слоновата Коска ја освоиле својата втора титула на Африканскиот куп на нации, победувајќи ја Гана во финалето со 9–8 на пенали откако по 120 минути реултатот бил 0-0. ДР Конго го освоил третото место победувајќи го домаќинот Екваторска Гвинеја. Бранителот на титулата од претходното првенство Нигерија не се квалификувале.

Домаќинство[уреди | уреди извор]

Кандидати[уреди | уреди извор]

Следниве држави бил кандидати за организирање на првенството:

Држава Последно домаќинство
Боцвана Боцвана[3] -
Камерун Камерун
1972
ДР Конго ДР Конго -
 Гвинеја[4] -
Мароко Мароко
1988
ЈАР Јужноафриканска република[5]
2013
Замбија Замбија[6] -
Зимбабве Зимбабве[7] -
  Репрезентации кој се кваилификувале на АКН 2015.
  Репрезентации кои не се квалификувале на АКН 2015.
  Дисквалификувани, се повлекле или воопшто не учествувале во квалификациите
  Не е член на КАФ

За домаќинството на првенството во 2015 година од КАФ примиле три апликации до 30 септември 2010 година. Конкурирале ДР Конго, Мароко и Јужноафриканската република. Сите три апликации биле земени во обзир. Во ноември и декември 2010 година почнала иснпекциска процедура. ДР Конго била првата држава во која е извршена процедура, но набрзо по инспекцијата тие го известиле КАФ дека ја повлекуваат својата кандидатура. Мароко бил следен. Јужноафриканската република дошла на ред последна.

Мароко се сметал за најсериозен кандидат заради својата добра инфраструктура. По иснпекцијата врз стадионите, на 29 јануари, КАФ донел одлука да му го додели домаќинството на Мароко. Натпреварите требало да се играат во четири града: Рабат, Маракеш, Агадир и Тангер, додека Казабланка требала да биде резервна опција.[8]

Откажувањето на Мароко[уреди | уреди извор]

Во октомври 2014 година, владата на Мароко побарала одложување на турнирот заради епидемијата од ебола во западна Африка.[9] Откако случајот бил разгледуван на состанокот на Извршниот комитет на 2 ноември 2014 година, КАФ одлучил датумот за почеток на првенството да остане исти и побарал од фудбалската федерација на Мароко да се изјаснат дали тие и понатаму сакаат да бидат организатори на турнирот. На 1 ноември е потврдено дека Мароко се откажал од организацијата на ова натпреварување и со самото тоа репрезентацијата на Мароко е дисквалификувана од првенството затоа што не учествувала во квалификациите, како и тоа дека новиот организатор ќе биде избран од списокот на земји кој изразиле желба за домаќинството. КАФ најавиле дека ќе покренат правна постапка против Мароко заради тоа што не ја исполниле обврската за организација на првенството која ја потпишале во април 2014 година.

Ангола, домаќинот во 2010 година се споменувала како потенцијална замена заради постоечките стадиони и иснфраструктура која била реновирана за потребите на првенството во 2010. Меѓутоа, член од фудбалската федерација на Ангола изјавил дека тие не се во можност да го организираат првенството, затоа што владата во новиот буџет воопшто не планирала организација на турнирот. На 14 ноември 2014, КАФ донеле одлука дека Екваторска Гвинејаќе биде нов домаќин на турнирот.

Местоположба на стадионите[уреди | уреди извор]

Екваторска Гвинеја одлучила домаќини на првенството да бидат четири града: Малабо, Бата, Монгомо и Ебебин. Малабо и Бата биле домаќини и Африканскиот куп на нации 2012 година.[10]

Бата Малабо Монгомо Ебебијин
Естадио де Бата Нуево Естадио де Малабо Естадио де Монгомо Естадио де Ебебијин
Капацитет: 40,000 Капацитет: 15,250 Капацитет: 10,000 Капацитет: 10,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

  Поминува во четврт-финале

Група А[уреди | уреди извор]

Африкански куп на нации 2015 - група A
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1.  Конго 3 2 1 0 4 2 +2 7
2.  Екваторска Гвинеја (Д) 3 1 2 0 3 1 +2 5
3.  Габон 3 1 0 2 2 3 -1 3
4.  Буркина Фасо 3 0 1 2 1 4 -3 1

Група Б[уреди | уреди извор]

Афикански куп на нации 2015 - група Б
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1.  Тунис 3 1 2 0 4 3 +1 5
2.  ДР Конго 3 0 3 0 2 2 0 3
3.  Зелен ’Рт 3 0 3 0 1 1 0 3
4.  Замбија 3 0 2 1 2 3 -1 2

Група Ц[уреди | уреди извор]

Африкански куп на нации 2015 - Група Ц
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Гана Гана 3 2 0 1 4 3 +1 6
2.  Алжир 3 2 0 1 5 2 +3 6
3.  Сенегал 3 1 1 1 3 4 -1 4
4.  ЈАР 3 0 1 2 3 6 -3 1

Група Д[уреди | уреди извор]

Африкански куп на нации 2015 - група Д
Поз. Tim ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Брегот на Слоновата Коска Брегот на Слоновата Коска 3 1 2 0 3 2 +1 5
2.  Гвинеја 3 0 3 0 3 3 0 3
3. Мали Мали 3 0 3 0 3 3 0 3
4.  Камерун 3 0 2 1 2 3 -1 2

Елиминации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
31 јануари 2015. - Бата        
  Конго  2
4 февруари 2015. - Бата
  ДР Конго  4  
  ДР Конго  1
1 февруари 2015. - Малабо
   Брегот на Слоновата Коска БСК  3  
 Брегот на Слоновата Коска БСК  3
8 февруари 2015. - Бата
  Алжир  1  
 Брегот на Слоновата Коска БСК (пен.)  0 (9)
1 февруари 2015. - Малабо
   Гана Гана  0 (8)
 Гана Гана  3
5 февруари 2015. - Малабо
  Гвинеја  0  
 Гана Гана  3 Трето место
31 јануари 2015. - Бата
    Екваторска Гвинеја  0  
  Тунис  1   ДР Конго (пен.)  0 (4)
  Екваторска Гвинеја  2     Екваторска Гвинеја  0 (2)
7 февруари 2015. - Малабо

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

31 јануари 2015
17:00
Конго  2–4  ДР Конго Естадио де Бата, Бата
Судија: Сејшели Бернар Камил
Доре гол 55'
Бифума гол 62'
Извештај Мбокани гол 65'90+1'
Бокила гол 75'
Кимваки гол 81'

31 јануари 2015
20:30
Тунис  1-2 (прод.)  Екваторска Гвинеја Естадио де Бата, Бата
Судија: Маврициус Раџиндрапарсад Сечурн
Акаиши гол 70' Извештај Балбоа гол 90+3' (пен..)102'

1 февруари 2015
17:00
Гана Гана 3-0  Гвинеја Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија: Замбија Џани Сиказве
Атсу гол 7'61'
Апија гол 44'
Извештај

1 февруари 2015
20:30
Брегот на Слоновата Коска Брегот на Слоновата Коска 3-1  Алжир Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија: Гамбија Бакари Гасама
Бони гол 26'69'
Жервињо гол 90+4'
Извештај Судани гол 51'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

4 февруари 2015
20:00
ДР Конго  1–3 Брегот на Слоновата Коска Брегот на Слоновата Коска Естадио де Бата, Бата
Судија: Камерун Неан Алиум
Мбокани гол 24' (пен..) Извештај Ј. Туре гол 20'
Жервињо гол 41'
Канон гол 68'

5 февруари 2015
20:00
Гана Гана 3-0  Екваторска Гвинеја Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија: Габон Ерик Отого-Кастан
Џ. Ају гол 42' (пен..)
Вакасо гол 45+2'
А. Ају гол 75'
Извештај

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

7 февруари 2015
17:00
ДР Конго  0–0
(4–2 пен.)
 Екваторска Гвинеја Нуево Естадио де Малабо, Малабо
Судија: Египет Гехад Гриша
Извештај
  Пенали  
Мабвати
Мабиди
Мбемба
Монгонгу
4–2 Балбоа
Фабијани
Хувенал
Елонг

Финале[уреди | уреди извор]

8 февруари 2015
20:00
Брегот на Слоновата Коска Брегот на Слоновата Коска 0–0 (прод.)
(9–8 пен.)
Гана Гана Естадио де Бата, Бата
Гледачи: 38,000
Судија: Гамбија Бакари Гасама
Извештај
  Пенали  
Бони
Тало
Орие
Думбија
Ј. Туре
Калу
К. Туре
Канон
Баји
Дие
Бари
9–8 Вакасо
Џ. Ају
Аква
Ачеампонг
А. Ају
Менса
Баду
Афул
Баба
Боје
Разак

Победник[уреди | уреди извор]

Победник на Африканскиот куп на нации 2015.

Брегот на Слоновата Коска
2. титула

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

# Репрезентација
1  Брегот на Слоновата Коска
2  Гана
3  ДР Конго
4  Екваторска Гвинеја
5  Конго
6  Алжир
7  Тунис
8  Гвинеја
9  Сенегал
10  Мали
11  Зелен ’Рт
12  Габон
13  Камерун
14  Замбија
15  Јужна Африка
16  Буркина Фасо

Маркетинг[уреди | уреди извор]

Отворање[уреди | уреди извор]

Церемонијата за отворањето на Африканскиот куп на нации 2015 е одржана на 17 јануари на Естадио де Бата, пред почетокот на натпреварот измеѓу домаќинот Екваторска Гвинеја и Конго.

Маскота[уреди | уреди извор]

Официјална маскота на Африканскиот куп на нации е "Чуку Чуку".[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]