Вилфрид Бони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брегот на Слоновата Коска Вилфрид Бони
Лични податоци
Полно име Вилфред Гемјанд Бони[1]
Роден на 10 декември 1988 (1988-12-10) (34 г.)
Роден во Бингервил, Брег на Слоновата Коска
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Свонзи Сити Свонзи Сити
Број 2
Младинска кариера
Исија Вази
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2011 Спарта Прага Спарта Прага 59 (22)
2011-2013 Витесе Витесе 65 (46)
2013-2015 Свонзи Сити Свонзи Сити[2] 54 (25)
2015-2017 Манчестер Сити Манчестер Сити 36 (6)
2016-2017Стоук Сити Стоук Сити 10 (2)
2017- Свонзи Сити Свонзи Сити 12 (2)
Репрезентација
2010- Брегот на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 52 (15)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 јули 2012

Вилфрид Гемјанд Бони (роден на 10 декември 1988 во Бингервил) — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска, напаѓач на Свонзи Сити.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 17 August 2013.
  2. „Bony's the boy for Swans“. swanseacity.net. Свонзи Сити. Посетено на 11 July 2013.
  3. „Wilfried Bony to Manchester City: Striker joins for reported £28m from Swansea“. The Independent. 16 January 2015. Архивирано од изворникот на 2015-07-22. Посетено на 16 January 2015.