Прејди на содржината

Сереј Дие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег на Слоновата Коска Сереј Дие
Лични податоци
Роден на 7 ноември 1984(1984-11-07)(39 г.)
Роден во Абиџан, Брег на Слоновата Коска
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Базел Базел
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2006 Стад д'Абиџан
2006-2008 ЕОГ Крам
2008-2009 ЕС Сетиф ЕС Сетиф
2009-2013 Сион Сион 115 (4)
2013-2015 Базел Базел 43 (3)
2015-2016 Штутгарт Штутгарт 13 (0)
2016- Базел Базел 27 (2)
Репрезентација
2013- Брег на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 34 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Сересо Жофроа Гонзаруа Дие (роден на 7 ноември 1984 во Абиџан), познат како Сереј Дие, е фудбалер од Брегот на Слоновата Коска, играч од средниот ред на Базел.