Африкански куп на нации 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африкански куп на нации 1972
Општо за првенството
Домаќин(и) Камерун
      стадиони 2
Период на одржување 23 февруари - 5 март 1972
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Шампион  Конго
Второ место  Мали
Трето место  Камерун
Четврто место  Заир
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1970
1974

Африкански куп на нации во 1972 година — 8-мо африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Камерун од 23 февруари - 5 март 1972 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Конго.

Учесници[уреди | уреди извор]

Стадиони[уреди | уреди извор]

Јаунде
Местоположба на стадионите
Дуала
Стадион Ахмаду Ахиџо Стадион Дуала
Капацитет: 38,720 Капацитет: 30,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Камерун 3 2 1 0 5 2 +3 5
 Мали 3 0 3 0 5 5 0 3
 Кенија 3 0 2 1 3 4 −1 2
 Того 3 0 2 1 4 6 −2 2
23 февруари 1972
Камерун  2–1  Кенија Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
24 февруари 1972
Мали  3–3  Того Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

26 февруари 1972
Мали  1–1  Кенија Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
26 февруари 1972
Камерун  2–0  Того Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

28 февруари 1972
Того  1–1  Кенија Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
28 февруари 1972
Камерун  1–1  Мали Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
 Заир 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Конго 3 1 1 1 5 5 0 3
 Мароко 3 0 3 0 3 3 0 3
 Судан 3 0 2 1 4 6 −2 2
25 февруари 1972
Конго  1–1  Мароко Стадион Дуала, Дуала
25 февруари 1972
Заир  1–1  Судан Стадион Дуала, Дуала

27 февруари 1972
Мароко  1–1  Судан Стадион Дуала, Дуала
27 февруари 1972
Заир  2–0  Конго Стадион Дуала, Дуала

29 февруари 1972
Мароко  1–1  Заир Стадион Дуала, Дуала
29 февруари 1972
Конго  4–2  Судан Стадион Дуала, Дуала

Завршна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
2 март – Јаунде
   Камерун 0  
   Конго 1  
 
4 март – Јаунде
       Конго 3
     Мали 2
Трето место
2 март – Дуала 5 март – Јаунде
   Заир 3    Камерун   5
   Мали (прод.) 4      Заир   2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

2 март 1972
Камерун  0–1  Конго Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

2 март 1972
Заир  3–4
(прод.)
 Мали Стадион Дуала, Дуала

Трето место[уреди | уреди извор]

4 март 1972
Камерун  5–2  Заир Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

Финале[уреди | уреди извор]

5 март 1972
Конго  3–2  Мали Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
Гледачи: 40,000

Победник[уреди | уреди извор]

  Африкански куп на нации 1972 

Конго
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]