Бата

Координати: 46°01′01″N 22°01′59″E / 46.017° СГШ; 22.033° ИГД / 46.017; 22.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бата
Bata
општина
Местоположба на округот.
Местоположба на округот.
Координати: 46°1′N 22°2′E / 46.017° СГШ; 22.033° ИГД / 46.017; 22.033
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.226
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Замокот Мочиони

Бата (унгарски: Batta ) — општина во округот Арад, Романија. Се наоѓа во долината на реката Муреш.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) "Bata", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Посетено на September 4, 2009

46°01′01″N 22°01′59″E / 46.017° СГШ; 22.033° ИГД / 46.017; 22.033