Прејди на содржината

Алмаш

Координати: 46°16′59″N 22°13′59″E / 46.283° СГШ; 22.233° ИГД / 46.283; 22.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмаш
Almaş
општина
Местоположба на општината
Местоположба на општината
Координати: 46°16′58″N 22°13′58.8″E / 46.28278° СГШ; 22.233000° ИГД / 46.28278; 22.233000
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.009
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Алмашопштина во округот Арад, Романија. Општината се наоѓа во басенот Гурахонт, во долината на реката Кришул Алб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Алмаш на Recensământ 2002

Поврзано[уреди | уреди извор]

46°16′59″N 22°13′59″E / 46.283° СГШ; 22.233° ИГД / 46.283; 22.233