Арад (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Округот Арад)
Округ Арад
Arad
Грб
Местоположба на округот Арад во Романија
 
Покраина Трансилванија
Седиште Арад
Население 461.791 (2002)
Површина 7.754 km2
Густина на населеност 60/km2
ISO 3166-2 шифра RO-AR
Мрежно место www.cjarad.ro


Арад (романски: Judeţul Arad, унгарски: Arad megye) е округ во Романија, сместен во западниот дел на земјата. Главен град на округот е истоимениот град Арад.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Округот Арад е копнен округ, кој се граничи:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од округот се наоѓа во историската покраина Кришана, додека мал дел на јуогт од округот е во Банат. Округот, главно е рамничарски, бидејќи е сместен во Панонската низина), а во источниот дел се извишува планината Бихор. Главен извор на вода во Арад е реката Муреш.

Демографија[уреди | уреди извор]

Арад е мултиетнички огруг во Романија, во кој според пописот во Романија во 2002 година, етничкиот состав на населението го сочинуваат:

Бројот на населението во округот по временски периоди е претставен во следната табела:

Година Население[1]
1948 476,207
1956 475,620
1966 481,248
1977 512,020
1992 487,617
2002 461,791

Стопанство[уреди | уреди извор]

Заедно со округот Тимиш, округот Арад е еден од најразвиените региони во Романија. Поради неговата близина до границата на земјата, тој е привлечно место за многу странски инвестиции.

Најразвиени индустриски гранки во округот се:

Туризам[уреди | уреди извор]

Туризмот во округот е развиен, со посетата на следните утристички одредишта:

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на една општина, 9 градови и 68 комуни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Државен завод за статистика, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Архивирано на 22 септември 2006 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]