Гурахонц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гурахонц
Општина
Гурахонц is located in Романија
Гурахонц
Гурахонц
Координати: 46°16′N 22°21′E / 46.267° N; 22.350° E / 46.267; 22.350
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]4.506
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Гурахонц (романски: Gurahonţ) е општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 4.506 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°16′N 22°21′E / 46.267° N; 22.350° E / 46.267; 22.350